Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Na radnici dnes zavítali keltští kupci

31.7.2014 | Z Kunětic do Nasavrk dnes vyrazila kupecká keltská karavana oslavit jeden z keltských svátků, Lughnasad. Na své cestě se zastavila také v Pardubicích, kde kupce v pravé poledne přivítala primátorka města Štěpánka Fraňková.

Kelti

„Pardubice jsou součástí regionu bohatého na keltské pozůstatky. Jsem ráda, že uchováváte dva, dva a půl tisíce let staré keltské kořeny, které významně ovlivnily vývoj kultury a řemesel v celé Evropě,“ řekla na úvod primátorka a dodala: „Vážím si toho, že se snažíte vzdělávat malé i dospělé - předáváte jim informace, jak šikovní lidé tu dříve žili, jak zlepšili zemědělské postupy a technologie a že jejich kultura má pro nás přesah dodnes.“

 

Kupecká karavana reprezentuje regionální obchod a vydala se z Kunětické hory, kde se nacházela dílna na kamenné mlýnky na obilí, do Mekky keltské kultury v republice do Nasavrk.

 

„Festival keltské kultury je mezinárodní akcí, která uchovává keltské kořeny, jakožto důležitou součást kulturního dědictví moderní Evropy,“ řekla k oslavám úrody a žní s názvem Lughnasad spolupořadatelka Anna Frantalová.

 

Obzvlášť na Pardubicku najdeme pozůstatky keltské kultury snad v každém městě i vesnici. Oppidum u Nasavrk je jedním z největších v naší zemi, navíc letos by zde měl být dostavěn Keltský skanzen.

 

 

 

Alexandra Tušlová

tiskový úsek