Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Na pardubickém letišti budou cvičit američtí a afghánští piloti

22.6.2011 | Skupinka pilotů z USA a z Afghánistánu v Pardubicích absolvuje výcvik na vrtulnících. Letos by měly proběhnout dva kurzy, v červenci a v srpnu. Představitele města o tom informovala společnost LOM Praha, jejímž zřizovatelem je ministerstvo obrany a která o podmínkách výcviku zahraničních pilotů vyjednávala s americkou stranou.

„Výcvik bude probíhat na vojenském letišti, takže my, jako město, nemůžeme nijak ovlivnit to, zda bude v Pardubicích realizován nebo ne. Proto jsme alespoň rádi, že nás armáda vnímá jako partnera, předává nám základní informace a snaží se reagovat i na naše připomínky,“ uvedla primátorka města Štěpánka Fraňková.

 

V každé výcvikové skupině by mělo být šest až osm pilotů, přičemž kurzy budou trvat sedm až devět týdnů. Druhý z nich skončí nejpozději do konce letošního září. Samotný letecký výcvik, který bude představovat čtyři až pět týdnů z celkové doby trvání kurzu, bude probíhat pouze ve všední dny s tím, že začne v pondělí v 10 hodin a skončí v pátek ve 14 hodin. Počet nočních letů by měl být minimální a vrtulníky v jejich rámci přistanou nejpozději ve 22 hodin.

 

„Naše hlavní obava byla, aby výcvikem nebyli neúnosně obtěžování občané, kteří bydlí v okolí letiště a na provoz vrtulníků si stěžují už dnes. Podle sdělení armády by však k tomuto dojít nemělo. Výcvik bude probíhat pouze na dvou vrtulnících, které už v současnosti v Pardubicích létají. Zvýší se tedy pouze počet jejich letových hodin, a to údajně o pouhých devět procent. Navíc nám bylo řečeno, že zahraniční piloti budou létat na strojích Mi-17, přičemž naprostá většina stížností pardubických občanů prý směřuje na provoz pomalejších a hlučnějších vrtulníků Mi-2,“přetlumočila přísliby organizátorů výcviku primátorka.

 

O pobytu zahraničních pilotů ve městě byly informovány i Městská policie Pardubice a Policie ČR. To by spolu s velmi přísnými bezpečnostními prověrkami, které američtí a především afghánští piloti absolvovali, mělo být zárukou, že přítomnost cizích vojáků nijak negativně neovlivní běžný život v Pardubicích.

 

 

  

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí