Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Na pardubické letiště se vrací afgánští piloti

1.11.2011 | Pardubické letiště budou k výcviku na vrtulnících opět využívat vojáci z Afgánistánu. Zahraniční piloti budou létat na ruských dopravních strojích Mi-17. „Původně se mělo jednat o skupinku šestnácti afgánských pilotů, nakonec do Pardubic dorazí pouze čtyři. Podle informací od zástupců Centra leteckého výcviku, kteří kurz organizují, už v současné době zahájili pozemní přípravy a jejich výcvik bude ukončený do konce tohoto roku,“ přibližuje primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková.

Mi-17

Počet afgánských pilotů je tentokrát výrazně nižší, než při kurzech, které se na letišti odehrály v období července a září.„Bude to vlastně takový mini-kurz. Afgánští piloti zde tentokrát budou sedm až osm týdnů a každý z nich by měl nalétat od patnácti do dvaceti hodin. Celkově se tak pohybujeme v desítkách nalétaných hodin,“ vysvětluje ředitel Centra leteckého výcviku Miroslav Brož. Čtveřice afgánských pilotů ovšem zřejmě není poslední, která se v Pardubicích objeví. „Potvrdit to nemůžeme, ale kontrakt máme ještě na další rok,“ dodává Miroslav Brož.

Vrtulníky Mi-17 jsou méně hlučné než pomalejší stroje Mi-2, na jejichž provoz si lidé v Pardubicích většinou stěžují. Protože navíc výcvik probíhá na vojenském letišti, tak město nemůže jeho průběh nijak ovlivnit. „Jsme alespoň rádi, že nás armáda vnímá jako partnera a předává nám základní informace a snaží se reagovat i na naše připomínky,“ říká primátorka.

V Česku se zahraniční vojáci naposledy hromadně cvičili koncem 40. let 20. století. Tehdy československá armáda zajišťovala výcvik budoucím příslušníkům izraelských ozbrojených sil.

 

Miroslav Janovský
tiskový úsek