Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Na nové investice v roce 2011 mnoho nezbývá

15.12.2010 | Daňové příjmy města Pardubice budou v roce 2011 podle kvalifikovaných odhadů asi o pět procent nižší, než byly v roce 2009. Město bude, podobně jako v letošním roce, hospodařit s necelými dvěma miliardami korun, ovšem za cenu, že zapojí do rozpočtu příjmy z prodeje nemovitostí a úvěr, který si vezme na pokračování rekonstrukce plaveckého areálu. I vzhledem k velkému objemu již započatých investic je rozpočet města maximálně úsporný.

Rozpočet na rok 2011, který 14. prosince schválili pardubičtí zastupitelé, je tradičně koncipován jako vyrovnaný, s přijetím úvěru a zapojením prostředků předchozích let. Daňové příjmy ve výši necelých 850 milionů korun doplňuje více než 400 milionů z vlastní činnosti, včetně dotace na sociální dávky, a téměř 566 milionů korun z prodeje majetků a příjmu očekávaných kapitálových dotací. V této položce je zakomponováno i přijetí úvěru ve výši 240 milionů korun.

 

„Rozdíl běžných příjmů a výdajů sice vytváří prostor pro financování dalších investic, ale postupně se nám snižuje. Před pár lety dosahoval výše až 160 milionů korun, dnes je to 73,5 milionu korun. A tento trend je nutné zastavit,“ řekl náměstek zodpovědný za ekonomiku primátorky Jiří Rozinek.

 

Napjatý rozpočet přinutil město šetřit ve všech oblastech. O půl milionu méně než letos bude mít například městská policie, zhruba polovinu letošního rozpočtu dostane i odbor majetku a investic města, s nižšími příjmy si musí poradit také odbor komunitních služeb.

 

Na investice bude mít město v příštím roce zhruba Kč 700 milionů korun, v roce 2010 to bylo o 90 milionů více. Většinu investičních peněz „spolknou“ již započaté akce, například dostavba domova pro seniory zhruba 35 milionů, rekonstrukce plaveckého areále asi 300 milionů korun,  či zateplování školních budov více než 83 miliony korun. Nově město v roce 2011 počítá s revitalizací Tyršových sadů, která přijde asi na 40 milionů korun a druhou etapou integrovaného plánu Dukla Višňovka. U téměř 90 požadavků na investice se v rozpočtu skví velká nula. Počkat tak musí zateplení některých školních objektů, opravy a rekonstrukce sportovišť, stejně jako větší opravy budov magistrátu či rozšíření útulku pro psy.

 

Nataša Hradní

oddělení vnějších vztahů