Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Na letišti začne výcvik na vrtulnících Mi-17

6.3.2008 | Letecký výcvik na pardubickém vojenském letišti se v březnu co do letových hodin nebude příliš lišit od měsíců minulých. „Bude pokračovat výcvik mladých pilotů a udržovací lety funkcionářů Armády ČR, obojí na proudových letounech L-39, dopravních letounech L-410 a vrtulnících Mi-2. Nově v letošním roce bude zahájen výcvik na vrtulnících Mi-17,“ informovala kapitánka Iva Machová.

Výcvik pilotů bude probíhat výhradně v pracovní dny v pondělí od 12:00 do 21:30. V úterý, ve středu a ve čtvrtek od 9:00  do 21:30.  „V případě provozu vojenských letounů v jiných časových úsecích může jít o individuální lety například v souvislosti se zabezpečením   protivzdušné obrany státu nebo o plnění úkolů jinými součástmi armády,“ dodala Iva Machová.
 
Pardubické letiště například pravidelně využívají výsadkáři z nedaleké Chrudimi pro leteckou přepravu do prostorů vlastního výcviku – seskoků osob nebo i shozů nákladních padákových souprav.  Znamená to, že výsadkáři musí dostat na určité místo nejen sebe, ale i  to, co  při seskoku nemohou vzít  s sebou. Chrudimští profesionálové se tak připravují k plnění  úkolů, kdy je třeba „ze vzduchu“ dopravit na zem různé druhy materiálu, barely s vodou, zásoby potravin, munice a podobně. Jednou či dvakrát měsíčně proto z místního runwaye odlétají dopravní letouny An-26 nebo L-410  s početnou skupinou parašutistů, kteří mají v „popisu práce“ vzdušný výsadek a podporu pozemních jednotek.
 
Oddělení vnějších vztahů