Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Městský vánoční strom vyrostl mezi paneláky

25.11.2008 | Vánoční strom, který dnes „vyrostl“ na Pernštýnské náměstí, aby zde na sklonku roku 2008 dotvářel sváteční atmosféru, neměl dalekou cestu. Nebyl poražen v Krkonoších, v Orlických horách ani na Vysočině, ale uprostřed sídliště Polabiny. Je to v pořadí již třetí vánoční strom, který Pardubice pořídily z „vlastních zdrojů“, tedy z městské zeleně. „Vybíráme ze stromů, které jsou přerostlé, nebo překážejí a tudíž je nutné je pokácet. Takto poslouží ještě jednou,“ řekla Nina Kvapilová, mluvčí společnosti Služby města Pardubice, které v Pardubicích vánoční výzdobu zajišťují.

361-vpravo-smrk-1-7-08.jpg
Na území města budou letos stát tři řezané vánoční stromy. V sídlišti Dubina, u ČEZ arény a na Pernštýnském náměstí, které vánoční strom pravidelně zdobívá. „Strom před radnicí bývá nejvyšší. Letos měří 15 metrů a je to smrk pichlavý (Picea pungens),“ dodala mluvčí služeb. Smrk rostl v Lidické ulici, v příštím roce by však musel být pokácen kvůli rekonstrukci kanalizace. Do pátku bude slavnostně ozdoben, stejně jako 15 rostlých stromů v Pardubicích, například v parku Bratranců Veverkových, před KD Dukla, v Pardubičkách, v Doubravicích, v Trnové, a na sídlišti v Polabinách.

Vánoční strom se v Pardubicích letos rozsvítí o první adventní neděli, tedy 30. listopadu v 16:00. Na Pernštýnském náměstí bude rušno již od 29. listopadu, kdy zde začínají Mikulášské slavnosti, které mohou být inspirací pro nadcházející vánoční svátky. Pracovníci Služeb v předstihu instalovali vánoční výzdobu v celém městě. Sloupy veřejného osvětlení zdobí 82 vánočních motivů, Pernštýnské náměstí lemují světelné řetězy, stromy na náměstí Republiky se zahalily do pavučinek bílých žároviček … Náklady na vánoční výzdobu se letos vyšplhají na více než půl milionu korun a z podstatné části je hradí společnost Služby města Pardubic.

Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů