Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Město zpřístupní internet svým klientům

25.7.2014 | Pardubice umožní v budovách, kam nejčastěji chodí lidé vyřizovat své záležitosti, bezplatný přístup k internetu. Veřejnou bezdrátovou síť v budovách magistrátu na náměstí Republiky, v ulici U divadla a v Černé za Bory chce zřídit v příštím roce.

mag-cedule.jpg

„Vybudujeme veřejně dostupnou bezdrátovou síť v budovách s takzvaně klientskou agendou, tedy tam, kam lidé nejčastěji chodí vyřizovat potřebné záležitosti. Bezdrátová wifi síť bude omezena rychlostí, obsahem i délkou připojení. Bude poskytována bezplatně pro všechny klienty magistrátu,“ řekl náměstek primátorky František Brendl.

Přístup k internetu má zvýšit komfort poskytovaných služeb. Čas, který stráví čekáním, budou moci díky internetovému připojení využít k vyřizování jiných záležitostí, nebo si jen prostě zkrátit čas.

Město zvažovalo i možnost „osvítit“ některé části Pardubic bezdrátovou sítí, díky které by se mohl každý zdarma připojit na internet na vybraných veřejných prostranstvích. Kromě podstatně vyšších nákladů na zřízení a provozování sítě narazilo na zákon o elektrických komunikacích. Ten totiž stanoví velmi přísné podmínky, v jakém případě je možné bezdrátové připojení k internetu zdarma provozovat. Město by se také mohlo dostat do sporu s poskytovateli internetového připojení.

„Pro město je téměř nereálné splnit zákonem stanovené podmínky. Museli bychom zjišťovat a archivovat informace kdy a kde se kdo připojuje, z jakého zařízení se připojuje a co na internetu dělá. To by nešlo bez registrace uživatelů,“ popsal problematiku náměstek Brendl. „Jen počáteční investice na zprovoznění wifi na třídě Míru, Pernštýnském náměstí, náměstí Československých legií a v Tyršových sadech by byla v řádech milionů korun, k tomu pak náklady na provoz,“ dodal Brendl.

Město si podle něj dělalo průzkum v okolních městech, která bezplatný internet na veřejných prostranstvích poskytují „Jejich zkušenosti nejsou právě pozitivní. Nehledě k tomu, že bychom tím mohli znevýhodnit soukromý sektor,“ konstatoval  náměstek.

 

Šimon Hradní
tiskový úsek