Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Město letos ocenilo spisovatelku a sportovce

5.12.2011 | Další tři laureáty má od dnešního odpoledne druhé nejvyšší ocenění města - Medaile města Pardubice. Ve společenském sále pardubické radnice je převzali prezident Automotoklubu Zlatá přilba Pardubice Evžen Erban, spisovatelka a pedagožka Marcella Marboe – Hrabincová a bývalý novinář a závodní cyklista Miroslav Motyčka.

radnice.jpg

Medaili města udělují Pardubice od roku 1994. Dnešní laureáti začali psát osmou desítku významných osobností, úspěšně působících v rozličných oborech, kteří během let toto ocenění získali. „Vždy jsou to lidé, kteří se svou prací zasloužili o rozvoj a věhlas města, lidé, jejichž činnost byla či je pro Pardubice dlouhodobým přínosem. Bez ohledu na to čemu se věnují si zaslouží naši úctu a poděkování a medaile města je výrazem obojího,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

S letošními letošním laureáty se veřejnost může setkat v sobotu 10. prosince v pardubickém divadle. „Pozvali jsme je na premiéru Eurípidových Trójanek do primátorské a ředitelské lóže. Chceme jim tak ještě jednou veřejně poděkovat za vše, co pro Pardubice udělali a dělají,“ dodala primátorka.

Nataša Hradní

tiskový úsek

 

Evžen Erbanje osobností, kterou zná v Pardubicích snad každý. Dlouholetý plochodrážní závodník, který na tento sport nezanevřel ani po vážném úrazu. Léta byl trenérem plochodrážních reprezentací v České republice i v zahraničí. Od roku 1992 je předsedou Automotoklubu Zlatá přilba Pardubice a manažerem stejnojmenného závodu. Velkou měrou se zasloužil o zachování tohoto závodu i jeho světové úrovně. Je generálním ředitelem a předsedou představenstva a.s. Jawa Divišov, zabývající se výrobou plochodrážních speciálů.

Marcella Marboe – Hrabincová je zakladatelkou a předsedkyní Východočeského střediska Obce spisovatelů a iniciátorkou a organizátorkou podzimních Uměleckých maratónů. Intenzivně se věnuje práci s dětmi a mládeží, je například autorkou projektu řízeného čtení, jehož cílem je zvýšit čtenářskou gramotnost dětí a mládeže. Podporuje vydávání prvotin mladých autorů z pardubických škol a organizaci uměleckých soutěží pro mládež.

Miroslav Motyčkase v mládí věnoval silniční cyklistice. V letech 1946 – 1950 reprezentoval Československo na domácích i zahraničních závodech, v roce 1949 byl nominován na Závod míru, nicméně vojenská služba mu start neumožnila.. Později zastával funkci předsedy cyklistického oddílu VCHZ, poté několik let funkci sekretáře fotbalistů VCHZ Pardubice. Před deseti lety stál u zrodu Sdružení cyklistů Pardubicka, které pečuje o další rozvoj cyklistiky a cykloturistiky v regionu.