Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Město koupilo defibrilátory

2.12.2008 | Asociace profesionálních klubů ledního hokeje na svém listopadovém zasedání rozhodla, že na všech extraligových utkáních musí být od 1. prosince tohoto roku k dispozici automatické externí defibrilátory. Město Pardubice se při této příležitosti rozhodlo pro nákup pěti těchto zařízení.

Defibrilator--5-.jpg Defibrilátory budou k dispozici na místech s největší koncetrací návštěvníků. Jeden tedy bude umístěn v ČEZ aréně, další bude k dispozici v Plaveckém areálů, jeden bude ve Východočeském divadle a další bude mít Městská policie. Pátý přístroj bude umístěn na mezinárodním letišti a tento přístroj bude k dispozici i při závodech na plochodrážním stadionu ve Svítkově a při akcích na Dostihovém závodišti.

V úterý 2. prosince proběhla v Historickém sále radnice prezentace sdružením Rescue Pardubice. „Pracovníci, kteří budou v případě potřeby přístroje obsluhova,t byli seznámeni s provozem a funkcemi defibrilátorů. Obsluha je velmi jednoduchá a zvládnou ji i laici. Návod k obsluze je namluven v českém jazyce a automaticky se spouští po otevření kufříku s defibrilátorem,“ uvedlna náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.


Defibrilátor je lékařský přístroj, který se používá při kardiopulmonární resuscitaci a je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Při komorové tachykardii či fibrilaci komor není srdce schopno plnit svou funkci kvůli nekoordinovaným stahům. V těchto případech se defibrilací přeruší tento nezdravý stav pomocí silného elektrického výboje, aby se následně srdce mohlo pravidelně rozběhnout.


 
Dana Rybnikárová
oddělení vnějších vztahů