Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Město bude čerpat inspiraci v Anglii a Španělsku

30.4.2018 | Pardubice uspěly mezi desítkami evropských měst a mohou se zapojit do projektu, který jim pomůže při hledání řešení v oblasti digitálního a kreativního průmyslu. Hlavou projektu ReBoot (TechRevolution) je anglické město Barnsley, které si za nejbližší partnery vybralo španělské Vilanova i la Geltru a právě Pardubice.

město - letecký

Anglicko-španělsko-česká spolupráce uspěla v soutěži téměř stovky projektů a může se těšit na finanční podporu Evropské unie. Celkem v konkurenci obstálo 25 projektů. „Pardubice se tak mohou pyšnit tím, že jsou pouze jedním ze dvou českých měst, kterým se podařilo zaujmout v celoevropské konkurenci a využít takto jedinečnou příležitost pro zapojení do projektů v rámci programu URBACT,“ říká primátor města Martin Charvát.

Projekt je určen středně velkým průmyslovým městům, která mají zájem o high-tech projekty se zaměřením na vybudování podnikatelských inkubátorů či start-upů. Inovační centrum města Barnsley bylo vybráno jako nejlepší příklad praxe v rámci Evropské unie. Barnsley se 75 tisíci obyvateli díky podnikatelskému inkubátoru vytvořilo od roku 2010 více než tisíc nových pracovních míst právě v oblasti digitálního a kreativního průmyslu. ReBoot (TechRevolution) je přímo zaměřen na problematiku podnikatelských start-upů a inkubátorů, zejména na přenos know-how mezi jednotlivými partnery projektu. V konečné fázi bude do projektu zapojeno až sedm partnerských měst s inovačním potenciálem. „Velkou přidanou hodnotou účasti v tomto mezinárodním projektu je i poskytnutí externích expertů s dlouhodobou praxí v daném oboru, kteří jsou plně hrazeni z rozpočtu projektu,“ vysvětluje Hana Svobodová z oddělení vnějších vztahů pardubického magistrátu.

Díky účasti v projektu ReBoot (TechRevolution) získá město know-how od špičkových evropských expertů, kteří přispějí k úspěšnému nastartování Pardubického podnikatelského inkubátoru (P-PINK) slavnostně otevřeného koncem března. „Předpokládáme, že partnerství v tomto projektu umožní inkubátoru spolupracovat s digitálními a kreativními komunitami a propojíme tak start-upy se zájmem o tuto oblast s evropskými špičkami v oboru,“ dodává Richard Červenka, ředitel P-PINK a Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje (RRAPK). Zapojení do tohoto projektu plně koresponduje s aktivitami města vedoucími k plnému rozjezdu P-PINK. Proto bude jeho zřizovatel RRAPK  partnerem projektu, odpovědným za komunikaci v technických záležitostech. Aktivní spolupráci přislíbila také agentura CzechInvest. 

„Už začátkem června přijedou do Pardubic zástupci projektu z Barnsley spolu s přiděleným expertem na problematiku start-upů a inovačních center. Předmětem návštěvy bude představení partnerského města z pohledu demografických, geografických a také klíčových ekonomických ukazatelů, jako jsou zaměstnavatelská struktura, velikost podniků, SWOT analýza či stávající využívané programy zaměřené na podporu start-upů. Samozřejmostí bude také seznámení s projektovým záměrem P-PINK, včetně prohlídky prostor a vytipování dalších klíčových hráčů,“ dodává primátor Martin Charvát.

 

 

Tiskový úsek