Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Maraton přednášek představí umění, které pomáhá

9.1.2017 | Nenechte si ujít mezinárodní tvůrčí setkání „Understanding“, které nabídne unikátní spojení hned několika oblastí: současného umění, sociální práce, umělecké participace i kulturní advokacie. Pro veřejnost jsou na čtvrtek 12. ledna připraveny hned tři workshopy a chybět nebude ani zahraniční návštěva.

CreArt 2015 ilustrační foto

Workshopy povedou tři profesionálky, za Českou republiku umělecká manažerka Šárka Havlíčková a koučka Hana Vosmíková, z Brazílie pak dorazí antropoložka a umělkyně Fernanda Eugenio. Představí se zde však i řada kurátorů z dalších zemí. „Na večerním přednáškovém maratonu vystoupí od 18 hodin v Divadle 29 umělci a kurátoři z České republiky, Polska, Slovenska a Ukrajiny. Jejich originální umělecké projekty pomáhají lidem, kteří se ocitli v krizových situacích, nebo zkoumají možnosti umění při porozumění v lidských společenstvích,“ informuje koordinátorka projektu Lucie Břízová. Interaktivní vizuální instalace INTERUPTOR Cristiny Maldonado (Mexiko) v Divadle 29 pak umožní divákům prožít dialog beze slov pro jednoho.

„Understanding, tedy porozumění jsme jako hlavní téma posledního CreArt setkání v Pardubicích zvolili záměrně. Skutečnost, že umělci mohou být něco jako sociální pracovníci a jejich tvorba může pomoci lidem v těžkých situacích či při hledání porozumění odlišnostem, které různé lidi a společenství oddělují, je úžasná,“ říká náměstek primátora pro sociální politiku a kulturu Jakub Rychtecký. „Je škoda, že si tuto důležitou úlohu umění v současnosti stále málokdo uvědomuje,“ dodává Rychtecký.

Program nabídne pestrou paletu projektů

Večerní přednáškový maraton v Divadle 29 nabídne pestrou paletu inspirativních sociálně-uměleckých a participačních projektů. Hvězdou večera bude známá umělkyně Kateřina Šedá, která bude hovořit o své práci s obyvateli brněnských čtvrtí. Přednáška Anyy Medvedevy z Ukrajiny bude věnována lidem z Donbasu, čelícím nevyhlášené válce, a potenciálu kultury v otázkách porozumění a rozvoji tolerance. Malgorzata Mirga-Tas z Polska představí projekt Romani Art, který se zaměřuje na sociální vyloučení a xenofobii při práci s romskou komunitou. Ojedinělý projekt ve vyloučené lokalitě předměstí Předlice v Ústí nad Labem představí Adéla Machová z Fakulty umění a designu UJEP. Jakub Čermák a Barbora Šupová umožní nahlédnout do zákulisí festivalu sociálního umění Případ pro sociálku, který v roce 2016 proběhl ve spolupráci s Autonomním sociálním centrem Klinika v Praze. O výtvarném projektu založeném na cestách karavanu, který navštěvuje romské osady na Slovensku, zas bude vyprávět Daniela Krajčová ze Slovenska. Její kolega z mezinárodní platformy Make Art with Purpose Oto Hudec bude sdílet zkušenosti ze své práce s imigranty v Lisabonu. Proces osobních sebereflexí v projektu Horizont událostí, v němž se setkává artefiletika a výtvarné umění, bude prezentovat Kamila Ženatá. Výtvarný teoretik Jan Zálešák se pak krátce zamyslí nad tématem participativního umění.

Akci realizuje Statutární město Pardubice v rámci mezinárodního projektu CreArt – síť pro uměleckou tvorbu - podpořeného programem EU Culture (2007 – 2013). Programovou koncepci měl na starosti spolek Offcity. Vstup na přednášky i na workshopy je zdarma. Na workshopy a na představení INTERUPTOR je ale nutné se zaregistrovat předem. Další informace naleznete na www.understanding-creart.org.

 

Tiskový úsek