Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Lidé často dělají jednu chybu, říká oceněný Jakub Jiřík

16.11.2016 | „Ta nehoda vypadala opravdu vážně, takže jsem neváhal a rozhodl se pomoci,“ říká Jakub Jiřík. Díky své rozvážnosti a zkušenostem zhruba před rokem pomohl mladé dívce při dopravní nehodě. Ta upadla do bezvědomí po srážce autobusu s osobním automobilem, ve kterém cestovala. Pan Jiřík jí tak svým pohotovým jednáním zachránil život. Primátor Pardubic Martin Charvát mu dnes proto osobně poděkoval a odměnil jej za jeho hrdinský čin.

oceneni-p.-jirika1.jpg

„Málokdo se odhodlá postavit životní výzvě, jakou může být například pomoc při dopravní nehodě, čelem. Teoreticky jsme připraveni, ale projevit odvahu, zachovat rozvahu a správně se rozhodovat je v reálné situaci velmi komplikované. Pan Jiřík to dokázal, a já jsem mu velmi rád poděkoval. Nejen jako primátor, ale jako člověk, který se může kdykoliv ocitnout v krizové situaci,“ pronesl primátor Martin Charvát.

Jakub Jiřík byl v době dopravní nehody sice v civilu, ale jako opravdový profesionál neváhal a okamžitě jednal. Nebyl však sám. „Kolem mě byla spousta dalších lidí, kteří se snažili pomoci. Věděl jsem, co dělat zejména proto, že jako profesionální záchranář se s nehodami setkávám každý den a umím v tom už chodit. V každém případě je pro mě toto ocenění milým překvapením. Málokdo dnes za něco poděkuje. Tuto práci dělám už sedmnáct let, a jestli jsem se dočkal poděkování čtyřikrát či pětkrát, tak je to hodně. Lidi berou pomoc jako něco automatického. Dnes je bohužel taková doba, kdy má počítač větší cenu než lidský život,“ podotýká pan Jiřík.

Lidé podle jeho slov navíc často dělají jednu chybu. „Klasickou chybou laiků je, že se drží zásady s poraněným nehýbat pro případ, že by měl poškozenou páteř. Ale pokud je člověk v bezvědomí, tak se v sedačce zhroutí a zablokuje si tím dýchací cesty. Pak už je to jen otázka minut, kdy přestane tlouct srdce a člověk zemře. V takové chvíli by mělo jít poranění krční páteře stranou a na prvním místě je dýchání,“ dodává oceněný záchranář.

 

Iveta Koubková

tiskový úsek