Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Letiště chce investovat do dostavby i rozvoje

30.8.2018 | Společnost East Bohemian Airport chce do roku 2020 investovat do dalšího rozvoje pardubického mezinárodního letiště zhruba 57 milionů korun. Na značné části těchto investic se mají podílet akcionáři společnosti – město Pardubice a Pardubický kraj.

EBA nový terminál

„Letiště plánuje investovat do vybudování dvou parkovacích ploch zhruba 20 milionů korun, dalších 25 milionů bude stát dokončení druhého nadzemního podlaží letištního terminálu. To je částka, o kterou bychom se s Pardubickým krajem podělili, poměrně k velikosti akcionářských podílů,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Jsme připraveni začít jednat s Pardubickým krajem o navýšení základního kapitálu. Rada Pk už, pokud vím, záměr schválila, já počítám s tím, že budu investiční záměr EBA prezentovat na zářiovém zastupitelstvu města, které bude o navýšení ze strany města rozhodovat,“ dodal.

Vybudování parkoviště u terminálu bylo původně součástí projektu na výstavbu odbavovací letištní haly, která je v provozu od počátku letošního roku. Z úsporných důvodů byla ale jeho stavba odložena. „Počítáme s tím, že přímo před terminál budou vjíždět pouze vozidla MHD, taxi, celníků a podobně, veřejnosti pak bude sloužit nové parkoviště s kapacitou 187 míst, v těsném sousedství terminálu. Na tomto parkovišti K+R bude možno parkovat do 30 minut bezplatně,“ uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová. Výstavba parkoviště, která má stále platné stavební povolení, by měla stát zhruba 15,5 milionů korun. Kromě toho chce EBA pro dlouhodobé parkování zrenovovat bývalý autopark, kde bude 408 stání. Úpravy přijdou zhruba na pět milionů korun.

EBA v této etapě plánuje také dostavbu druhého nadzemního podlaží nového terminálu. Dokončena by měla být část, v níž bude sídlit vedení společnosti, k pronájmu, ale bez vybavení má být připraven prostor určený pro restauraci a další plochy pro komerční využití. Cena této dostavby by neměla překročit 25 milionů korun.

Město se bude na těchto třech investicích podílet ze dvou třetin, kraj jednou třetinou, což odpovídá vlastnickým podílům ve společnosti.  „Ještě záleží na rozhodnutí zastupitelstev města i kraje, zda záměr podpoří. Já věřím, že ano. Vše je plánováno tak, aby naše letiště vstoupilo do sezony roku 2020 s komfortním vybavením, jak se na mezinárodní letiště patří,“ řekl primátor Martin Charvát.

Kromě těchto investic podpořených akcionáři plánuje pardubické letiště výstavbu hangáru pro General Aviation. Na ploše 1000 metrů čtverečných budou moci parkovat malá letadla či business jety určené k neveřejné osobní přepravě, například soukromá letadla, aerotaxi a podobně. „Tento projekt má zatím jen hrubé obrysy. Výstavba by měla přijít zhruba na 16 milionů korun, otevírá se nám ale možnost spolufinancování výstavby soukromým investorem, který by měl o využití hangáru zájem. Stavbu by financovalo letiště z vlastních zdrojů, město ani kraj by se na ní nepodílely,“ řekla Hana Šmejkalová.

 

Tiskový úsek