Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Lentilka i Ratolest od příštího týdne zprovozní zbývající části

5.5.2020 | Pardubičtí radní na svém včerejším jednání schválili obnovu provozu zbývající péče ve dvou příspěvkových organizacích města. Od pondělí 11. května tak bude opět otevřena integrační školka v Lentilce, v Ratolesti začnou pro změnu znovu fungovat dětské skupiny. Kapacita jednotlivých tříd bude omezena a celý provoz bude obnoven za přísných hygienických opatření.

Radnice ilustrační foto

Kompletním otevřením obou těchto zdravotnických příspěvkových organizací města radnice reaguje na postupné rozvolňování opatření. „V případě Lentilky jsme samozřejmě vnímali velký zájem ze strany rodičů, pro které musí být čtyřiadvacetihodinová péče o děti se zdravotním postižením či jiným handicapem bezpochyby velmi náročná. Obě příspěvkové organizace přitom počítají s omezenou kapacitou tříd. V případě dětských skupin Ratolesti dosahuje kapacita, dle doporučení Ministerstva práce a sociálních věcí, patnáct dětí na skupinu. V Lentilce – integrační školce a rehabilitačním centru budou zprovozněny celkem čtyři třídy, tři s maximální kapacitou dvanácti dětí, speciální třída s kapacitou osmi dětí. Spolu s obnovou provozu jsme také schválili odpuštění školného za dobu, kdy byla zařízení z důvodu vládních opatření zavřena, tedy od 16. března do 10. května,“ uvádí náměstek primátora zodpovědný za oblast školství a zdravotnictví Jakub Rychtecký s tím, že radní postupovali analogicky k systému danému pro mateřské školy, kde je vyhláškou stanoveno, jak se automaticky snižuje úplata při zavření zařízení na více než pět dní.

Otevření zbývajících částí provozu v obou zařízeních bude samozřejmě doprovázeno řadou preventivních hygienických a protiepidemiologických opatření vyplývajících z doporučení Ministerstva zdravotnictví a Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí. Každá třída přitom bude mít k dispozici svou výdejnu jídla, tak aby se zamezilo vzájemnému kontaktu dětí mimo třídy. A platná jsou i další pravidla. „I přes rozvolňování stávajících omezení je nutné nepodlehnout dojmu, že to nejhorší je za námi, a i nadále dbát základních pravidel, zejména co se ochrany dýchacích cest a dostatečné hygieny rukou týče. Obnovu provozu obou center však doprovází i další opatření, jejichž cílem je eliminovat riziko šíření nového koronaviru. Patří mezi ně například každodenní ranní měření teploty zaměstnanců i dětí, pravidelné a důkladné větrání prostor, dezinfekce prostor, hraček a pomůcek či podpis čestného prohlášení zaměstnanců i rodičů, případně zákonných zástupců o aktuálním zdravotním stavu a epidemiologické situaci v rodině. Ideálním způsobem samozřejmě bude maximálně využít venkovní prostory a věnovat se aktivitám na čerstvém vzduchu,“ podotýká náměstek primátora Jakub Rychtecký a dodává, že dětem, které z důvodu handicapu nepodléhají výjimce, musí zajistit ochranné pomůcky rodiče.

Příspěvková organizace Lentilka začala s postupným obnovováním provozu již v polovině dubna, kdy byla otevřena část fyzioterapie pro nejakutnější potřeby dětí do 2 let. Zhruba o týden později zde byla obnovena také péče v oblasti fyzioterapie, logopedie, ergoterapie a péče rehabilitačního lékaře pro děti od narození do 18 let a fungovat začala také ambulantní fyzioterapie pro akutní péči o děti a dospělé v Ratolesti. Od 11. května budou tedy v provozu všechny části obou těchto příspěvkových organizací města.

 

 

Tiskový úsek