Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Křižovatku u Parama postavíme, potvrdil ministr

21.10.2011 | Přestavba křižovatky u Parama je ve schváleném rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2012. To bylo hlavní sdělení, se kterým dnes ministr dopravy Pavel Dobeš navštívil pardubickou radnici. Během diskuze s primátorkou a dalšími regionálními politiky pak zmínil další dopravní stavby, které by ve městě nebo Pardubickém kraji mohly být v dohledné době realizovány.

dsc-3189-2.jpg

„Návštěva pana ministra byla velmi příjemná, už dlouho jsem z úst vrcholného politika neslyšela tak pozitivní zprávy,“ vyjádřila spokojenost s krátkým pracovním jednáním primátorka Štěpánka Fraňková. „Doufám, že teď zvítězí zdravý rozum a na stavbu křižovatky u Parama naváže i realizace obchvatu Chrudimi. A panu ministrovi jsem se připomněla i s naším severovýchodním obchvatem, který by výrazně napomohl řešení nepříznivé dopravní situace v Pardubicích,“ dodala primátorka.

 

Ministr se nevyjádřil odmítavě ani k požadavku na přestavbu křižovatky u hypermarketu Albert, která bezprostředně navazuje na křižovatku u Parama a bude nutné ji přizpůsobit novému dopravnímu řešení. Žádné konkrétní sliby však už z úst ministra nezazněly. Představitele města i kraje nicméně potěšilo, že ministr Dobeš považuje za priority výstavbu rychlostní komunikace R35, která by se měla stát páteřní komunikací severovýchodní části republiky, a dobudování silnice I 37, jež vede z Trutnova přes obě východočeské metropole a Žďár nad Sázavou až k dálnici D1. Na dva úseky této silnice mezi Pardubicemi a Hradcem Králové a průtah Trhovou Kamenicí už je pro příští rok počítáno s téměř miliardou korun. Teď k nim přibyla křižovatka u Parama, která leží na stejné komunikaci, a politici doufají, že se po dnešních ministrových prohlášeních co nejdříve dostane i na obchvat Chrudimi.

 

Jeden apel však putoval i opačným směrem, a to od Pavla Dobeše směrem k poslancům z regionu. Vládou schválený rozpočet SFDI na rok 2012 totiž ještě musí projít hospodářským výborem parlamentu. Bude tedy záležet i na aktivitě poslanců z Pardubického kraje, aby z něj Pardubáky dlouho očekávaná stavba na poslední chvíli nevypadla.

 

Ministr dopravy navštívil Pardubice v rámci své jednodenní cesty po regionu. Jeho první zastávkou byly Lázně Bohdaneč, z pardubické radnice zamířil na setkání s hejtmanem a dalšími představiteli Pardubického kraje a odpoledne zakončí pracovní cestu v Chrudimi. Vedle zmiňovaných dopravních staveb bude řeč o rychlostní komunikaci R43, o zkapacitnění železniční trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové nebo o financování dopravní obslužnosti.

 

 

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí