Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

K nahlášení závady či nepořádku postačí telefon

3.12.2013 | Od prosince mohou obyvatelé i návštěvníci Pardubic, majitelé chytrých telefonů, velmi jednoduše a rychle upozornit radnici na závady či nepořádky hyzdící krajské město. Prostřednictvím aplikace Dej Tip mohou zasílat fotografii kritického místa s komentářem a na webu pak sledovat, jak s jejich tipem úředníci naloží. Upozornění lze také vložit přímo na web města.

Dej Tip

„Zhruba před dvěma měsíci zřídil tuto službu městský obvod Pardubice III Dubina. Jenže, odeslal-li někdo tip na nešvar týkající se třeba jen těsného sousedství hranice MO III, nic se s ním nedělo, neměl být kam přiřazen, nikdo se o něm nedozvěděl.  Má-li mít projekt smysl, je třeba využít jej pro celé město,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. „A aby měli občané kontrolu nad tím, jak je s jejich podněty nakládáno, zda jsou využity, nebo proč nejsou řešeny, rozhodli jsme se i pro variantu formuláře, v němž je na webu města vidět další osud každého upozornění,“ dodala.

Program Dej Tip už v současné době využívá řada měst a obcí v ČR. Radnice se tak prakticky okamžitě dozvídají o poškozeném dopravním značení nebo lavičkách, výtlucích, černých skládkách, nefungujícím veřejném osvětlení, zkrátka o zdánlivých maličkostech, které však lidem znepříjemňují život a přitom mohou být v krátké době a bez větších nákladů napraveny.  Aplikace totiž k fotografii přidává i souřadnice GPS, takže je místo jednoznačně lokalizováno, není tudíž pochyb o tom, kam nasměrovat nápravu.

Zpráva je odesílána anonymně a příjemci se nezobrazí ani telefonní číslo odesílatele. „Informace automaticky poputují k úředníkům na místně příslušném městském obvodě, případně na příslušný odbor magistrátu,“ řekl náměstek primátorky František Brendl. „Ve formuláři na webu bude průběžně vidět, kam se který případ posunul,“ dodal.

Projekt Dej tip pracuje s aplikací pro chytré telefony. Pro mobilní zařízení iPhone je ke stažení zdarma na AppStore, pro mobilní zařízení s operačním systémem android v aplikaci Obchod Play.

Nataša Hradní
tiskový úsek