Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Je třeba hledat symbiózu mezi lidmi a letištěm, říká po schůzce s armádou primátorka

8.8.2011 | Hluk způsobovaný provozem na pardubickém letišti nepřesahuje stanovené normy. Čáslavské gripeny mohou najít azyl jedině v Pardubicích a domů se vrátí do konce září. To jsou jen některé z odpovědí, jež dali na společném jednání, které proběhlo v pátek 5. srpna, zástupci armády primátorce města a jejím náměstkům.

„Návrh na schůzku přišel ze strany vojenského letiště a my jsme to uvítali. S pobytem čáslavských gripenů v Pardubicích se provoz na zdejším letišti samozřejmě zvýšil a úměrně tomu se zvýšil i zájem občanů města o letiště. A byť to zdaleka není jen o stížnostech, je dobré znát odpovědi na otázky, které mezi lidmi nejčastěji kolují,“řekla k návštěvě na letišti primátorka Štěpánka Fraňková.

 

Vedení města se tak například dozvědělo, že gripeny mohou najít azyl pouze v Pardubicích. Je to tím, že pardubické vojenské letiště má statut náhradního letiště a v případě havárií či oprav by přijímalo letadla i z dalších vojenských letišť v republice. Gripeny navíc podléhají vysokému stupni utajení a adekvátně zabezpečeným prostorem disponuje v ČR vedle Čáslavi právě jen letiště v Pardubicích. Mezi občany se objevila i taková podezření, že opravy čáslavského letiště jsou jen zástěrkou k tomu, aby si tamní lidé odpočinuli od hluku způsobovaného gripeny. V Čáslavi však v tuto chvíli skutečně probíhá generální oprava letištních ploch, a to v rozsahu, jaký nebyl realizován od 70. let minulého století. Pardubický azyl využila čáslavská letadla také v roce 2006 a na kratší čas i během loňského léta, kdy byla v Čáslavi opravována kabeláž.

 

Armáda odprezentovala i výsledky posledního velkého měření hluku, které bylo na pardubickém letišti provedeno v roce 2009. Pro účely tohoto měření byl letový provoz proti tomu běžnému zdvojnásoben, přesto se hodnoty zdaleka nepřiblížily limitům stanoveným územním rozhodnutím a legislativou. „I tak vážně zvažujeme, že požádáme ministerstvo obrany o nové měření, které by jasně ukázalo současnou hlukovou situaci v těch částech města, které jsou letišti nejblíže,“ dodala k tomu primátorka.

 

Dostatek informací o letišti může do jisté míry ohladit třecí plochy mezi leteckým provozem v Pardubicích a občany města. Proto by měl být na internetových stránkách města co nejdříve vytvořen prostor věnovaný právě letišti. Lidé zde budou moci najít aktuální informace o mimořádných letech, mapové podklady s trajektoriemi cvičných letů či zmiňované výsledky hlukových měření. „Je třeba si uvědomit, že umístění vojenského letiště v Pardubicích je historický fakt, v souvislosti s fungováním civilního letiště pro mnoho obyvatel fakt vítaný. Naším úkolem je tedy nalézt maximální symbiózu mezi letištěm a lidmi žijícími v okolí a těší mě, že takto k tomu přistupuje i armáda. V případě běžných letů jsou dodržovány předem oznámené časy a pravidla, vojáci přislíbili v rámci možností informovat i o výjimkách, které představují lety tzv. display teamu nařizované ministerstvem obrany. A pravdou také je, že podle platných regulativů by mohl být letecký provoz na pardubickém vojenském letišti daleko intenzivnější, než je v současnosti,“ zdůraznila na závěr Štěpánka Fraňková.

 

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí