Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Jakub byl nejoblíbenějším jménem roku 2013

24.1.2014 | V Pardubicích se v loňském roce narodilo 1413 dětí. 44 chlapců dostalo jméno Jakub, 29 novorozených děvčátek pojmenovali rodiče Anna a 29 Tereza. Pouze 595 dětí zůstalo v Pardubicích, ostatní mají bydliště mimo krajské město.

novorozeně 2

„Počet narozených dětí v posledních letech klesá. V roce 2012 se narodilo o 108 dětí více než loni, podobně v roce 2011 a v roce 2010 dokonce o zhruba 200 dětí více,“ řekla vedoucí pardubické matriky Zdeňka Havlíčková. 

Cizokrajná jména dávají dětem podle zkušeností matrikářek spíše cizinci. Češi většinou vybírají z českého kalendáře. V Pardubicích se tak loni narodilo 29 Janů, 27 Lukášů, 26 Tomášů, 25 Matyášů, 24 Matějů a 24 Filipů, 22 Vojtěchů a 20 Ondřejů a Dominiků. „U děvčat je třetím nejoblíbenějším jménem Eliška (27), pak Adéla a Natálie (26) a Nela (23),“ dodala Havlíčková. Žádné z loňských pardubických děvčátek nedostalo jméno Radka, Růžena, Renata, Vlasta či Marta. Z porodnice odejel v minulém roce domů například jediný Zdeněk, Roman, Alois a Bartoloměj, a také jedna Zdeňka, Šárka, Štěpánka, Ivana a Helena. 

Většina loňských pardubických novorozeňat zavítá během letošního roku na pardubickou radnici. Od 13. března totiž opět začne tradiční vítání nových občánků. O slavnostní akt v obřadní síně radnice je stále velký zájem a většinou si jej nenechají ujít ani prarodiče a další příbuzní. „Rodičům pardubických dětí, narozených ve zdejší nemocnici, posíláme informaci o možnosti uvítání jejich dítěte některým z představitelů města spolu s rodným listem dítěte a dopisem od paní primátorky. Uvítáme samozřejmě i miminka narozená mimo Pardubice, která zde mají trvalý pobyt. Jejich rodiče se nám ale musí sami přihlásit,“ řekla Havlíčková.

 

Nataša Hradní

tiskový úsek