Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Halu ČSTV lze zlikvidovat levněji

5.12.2013 | Nové výběrové řízení na demolici torza haly ČSTV v Tyršových sadech ukázalo, že halu lze zlikvidovat levněji. Nabídky uchazečů o tuto zakázku jsou podstatně nižší, než byly při prvním, v říjnu zrušeném, výběrovém řízení.

hala Tyršáky

„Protože vznikly pochybnosti o množství železa, které je možno během demolice zpeněžit, rozhodli jsme se umožnit zájemcům o tuto zakázku prohlídku haly a nechat na nich, jak si množství železa odhadnou. Poskytli jsme jim také veškeré podklady, které jsme shromáždili. Dostali jsme 14 nabídek. Cena za likvidaci se v nich pohybuje zhruba od mínus 120 tisíc korun do plus tří milionů korun,“ řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

První výběrové řízení, zadané jako zakázka malého rozsahu pěti osloveným firmám, počítalo s odhadem, že v hale je 120 tun železa. Nabídky firem se pohybovaly od necelých dvou do 3,8 milionů korun. Výsledky řízení veřejně napadl jeden z potencionálních zájemců o tuto zakázku, jehož firma nebyla mezi oslovenými. Tvrdil, že by stavbu zlikvidoval a pozemek vyčistil zdarma, neboť náklady by mu vynahradil výtěžek z prodeje druhotných surovin, získaných při bourání. Vedení města poté VŘ zrušilo.

„Výsledky nového řízení potvrdily, že pro první byly použity špatné podklady. Věříme, že nešlo o úmysl, ale o neprofesionalitu kompetentních osob,“ komentovala situaci primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Výsledky nového výběrového řízení bude schvalovat rada města 17. prosince, kdy také vybere dodavatele. Pak bude podepsána smlouva s vítězem. Ve smlouvě je preambule, která má město ochránit před případnou škodou, která by vznikla například tím, že by firma nedodržela smlouvu a pozemek zbavila pouze prodejného železa, ale sanaci již nedokončila. „Vybraná firma musí před podpisem smlouvy složit bankovní záruku ve výši 1,75 milionu korun,“ dodal náměstek.

Nataša Hradní
tiskový úsek