Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Do škol se opět chystají řemeslníci

15.6.2017 | Léto ve školách bude tradičně ve znamení oprav. Největší investice půjdou do rekonstrukcí kuchyní v Základní škole Erno Košťála či Mateřské škole v Rosicích nad Labem, ve které již práce započaly. Pardubice přitom v letošním roce investují do oprav školských zařízení necelých 90 milionů korun.

znak v dlažbě 2

„Rekonstrukce stravovacího provozu v Mateřské škole v Rosicích nad Labem byla zahájena již tento měsíc, do konce prázdnin bychom tak měli vše stihnout. Kuchyň již vykazuje řadu nedostatků, její modernizace vyjde na zhruba pět milionů korun. Další velkou investiční akcí letošního roku je rekonstrukce kuchyně v ZŠ Erno Košťála, na kterou jsme z městského rozpočtu vyčlenili částku 13,5 milionu korun. Nové kuchyně za 3,5 milionu korun se dočká také MŠ Odborářů,“ popisuje náměstkyně primátora zodpovědná za investiční politiku Helena Dvořáčková. Další investice se pak budou týkat nové elektřiny za 11,5 milionu korun, která bude začátkem roku 2018 dokončena v ZŠ Prodloužená. V letošním roce by měla být zároveň zpracována projektová dokumentace na rekonstrukci hřiště v ZŠ Studánka, s níž by se mělo začít během příštího roku.

Pardubice zřizují celkem 17 základních a 32 mateřských škol, dvě základní umělecké školy a dva domy dětí a mládeže. Během předchozích dvou let město do škol vložilo téměř 160 milionů korun, které šly zejména do rekonstrukcí kuchyňských prostor, tělocvičen, opravovala se také elektřina, střechy, ale i fasáda. „Vzdělání patří mezi jednu z našich priorit, proto se žákům snažíme zajistit dobré a kvalitní zázemí. Školy tyto investice potřebují, řada z nich byla postavena v 60. a 70. letech minulého století. Prázdniny jsou navíc vhodným termínem pro náročnější akce, jako je třeba právě rekonstrukce kuchyně či sociálního zařízení,“ podotýká primátor města Martin Charvát.

Například v roce 2015 byly největší prázdninovou investicí opravy v ZŠ Ohrazenice, kde došlo na zateplení všech tří školních budov, zrekonstruována byla elektřina a vyměněny byly také kanalizace a vodovodní potrubí. Spolu se zateplováním pak vyšly tyto úpravy na téměř 6 milionů korun. V témže roce byly předělány i kuchyně v mateřských školách v Popkovicích a Brožíkově ulici, rekonstruována byla elektřina v ZŠ Josefa Ressla a opravena byla také sociální zařízení v jeslích a MŠ Gebauerova. Za rok 2015 tak město do školských zařízení investovalo přes 60 milionů korun. V roce 2016 se částka vyšplhala na téměř 100 milionů korun. Mateřská škola Erno Košťála vítala děti v novém školním roce s novými okny a dveřmi, novou fasádou se pro změnu mohla pochlubit ZŠ Štefánikova. Pavilon v ZŠ Studánka dostal novou střechu a vyměněnými okny se blýskla ZŠ Gorkého. „Na ZŠ Benešova se podařilo dokončit kompletní rekonstrukci všech tartanových povrchů včetně rekonstrukce šaten a sociálních zařízení ve spojovacím krčku do tělocvičny a k přilehlému tartanovému sportovišti. Modernizací původní budovy za více jak 7 milionů korun prošla v roce 2016 také MŠ Popkovice,“ uzavírá náměstkyně.

 

Tiskový úsek