Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Do Pardubic míří projekt E-bezpečí

2.11.2011 | Dětem, pohybujícím se v prostředí internetu, ale i jejich rodičům, kteří se snaží své potomky ochránit před riziky vyplývajícími z komunikace ve virtuálním prostoru, má pomoci celorepublikový projekt E-bezpečí. Jeho protagonisté budou 16. listopadu v Pardubicích hovořit s dospělými i dětmi o rizicích pohybu na internetu i ochraně proti nim.

plakat-eb-2008.jpg

  „Nebezpečné jevy na internetu jsou tématem nadmíru aktuálním. Ve své praxi vidíme, že dnes si cestu k internetu najde každé dítě, i z velmi sociálně slabých rodin. Přitom jejich znalosti tohoto prostředí jsou velmi slabé, děti jsou navíc hodně důvěřivé. Jsou na facebooku, navazují přátelství s lidmi, o nichž toho příliš nevědí, svěřují tam o sobě hodně citlivé informace a podobně. Vidíme, že si často navzájem ubližují, ponižují se a rodiče, pokud o tom vůbec vědí, jsou bezradní,“ řekla manažerka prevence kriminality pardubického magistrátu Petra Stoeva.

 

Přednáška, jejímž tématem bude kyberšikana, sexting, stalking, problematika osobních údajů na facebook, Skype, ICQ a podobně je určena rodičům i dětem. Doplní ji příběhy z praxe, videa a návody, jak zabezpečit virtuální prostředí, v němž se děti pohybují. Ty jsou natolik zdatné, že používají internet již od předškolního věku, nejsou však schopné vyhodnotit rizika a nebezpečí. Bezradné jsou i v situaci, kdy jim na internetu ublíží spolužák a podobně. „Potenciální obětí je každé dítě. Podle průzkumů je Česká republika jednou ze čtyř evropských zemí s nejrizikovějším chováním na internetu a to je poměrně alarmující,“ vysvětlila Stoeva důvod, proč magistrát využil možnosti zprostředkovat veřejnosti setkání s odborníky.

 

Cílem projektu E-bezpečí jsou informovaní a zodpovědní rodiče, kteří s dětmi komunikují a pomáhají jim se orientovat v kyberprostoru, učitelé se znalostmi počítačové bezpečnosti, přenášející její zásady do školní praxe a na své žáky a děti, které jsou schopny kriticky posoudit riziko spojené s internetovou komunikací a nebojí se vyhledat pomoc rodičů, učitele či specializovaných institucí jako je například Linka bezpečí či Policie ČR.

 

 „Už jsme zorganizovali dvě přednášky pro pedagogy, nyní navazujeme akcí pro rodiče a děti. Koná se 16. listopadu ve společenském sále radnice na Pernštýnském náměstí. Financujeme ji z Programu prevence kriminality města, pro veřejnost je tedy bezplatná. Kvůli kapacitě sálu je však nutné se přihlásit předem nejpozději do 14. listopadu na mailové adrese petra.stoeva@mmp.cz, nebo telefonu 466 859 687.  K dispozici jsou dva termíny - od 15:00 nebo od 17:00,“ doplnila Stoeva.

 

Nataša Hradní

tiskový úsek