Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Děti nahlédly do domova trolejbusů

25.11.2011 | Zástupci dětí z pardubických základních a středních škol dnes (25. 11. 2011) měli možnost nahlédnout do zákulisí provozu městských autobusů a trolejbusů. Již třetí setkání dětského a studentského parlamentu v tomto roce se totiž konalo v Dopravním podniku města Pardubic. Děti zaujal zejména monitoring pohybu autobusů a trolejbusů MHD po městě a nadšeny byly z „exkurse“ v mycí lince, kterou projeli jedním z autobusů.

pardubice-cervene.jpg

„S ředitelem DPMP členové parlamentů diskutovali o současném stavu městské hromadné dopravy a hodně je zajímal také jeho názor na pěší zónu a případný tunel na náměstí Republiky,“ řekl Tomáš Zelený z odboru komunitních služeb pardubického magistrátu. Měli možnost si prohlédnout jednotlivé provozy DPMP, svezli se historickým autobusem a ředitele dopravního podniku Tomáše Pelikána příjemně překvapili svým zájmem a vnímavostí

Oba parlamenty vznikly před deseti lety jako protipól k radě seniorů. Žáci a studenti se jejich prostřednictvím seznamují se společenským a politickým děním ve městě a mají možnost  diskutovat s odborníky o tématech, která je zajímají. Politici zase jejich prostřednictvím mohou získat představu o názorech a potřebách nejmladších obyvatel města.„Jsem velmi ráda, že tyto parlamenty máme. Mladí lidé vidí svět jinýma očima a mně připadá rozumné a fér naslouchat jak názorům seniorů, tak těch, kteří budou město či stát spravovat po nás,“ řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

 Funkční období parlamentů je jeden školní rok. Vždy v září mohou pardubické základní a střední školy do těchto orgánu nominovat své zástupce, kteří pak školu na jednáních zastupují do června. Témata k jednání si děti vybírají sami. Letos pro ně byla prioritou číslo jedna rekonstrukce Tyršových sadů. Na společném zasedání se „poslanci“ setkali s odborníky, kteří mají k této problematice co říci a dotazy ze strany studentů ukázaly, že děti budoucnost jejich města skutečně zajímá.

Na další setkání si parlamenty naplánovaly nejen návštěvy podobné té dnešní, ale chtějí se například setkat s politiky a dozvědět se více o jejich práci či fungování úřadů, či diskutovat s odborníky o studijních možnostech, kvalitě škol, volbě povolání a podobně. Mladé lidi zajímá i problematika sociálních služeb, zdravotnictví v krajském městě, ale také otázka bezpečnosti, soužití s cizinci a menšinami a podobně.

 

Nataša Hradní

tiskový úsek