Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Deska připomíná poslední válečné oběti

15.4.2020 | Netypický objekt se dnes objevil ve výkladní skříni při vchodu do lékárny na křižovatce třídy Míru a Sladkovského ulice. Neláká k nákupu žádného z farmaceutických přípravků, ale připomíná příběh starý 75 let a památku Vladimíra Eliáše a Arnošta Smrže, kteří zde byli v poslední den druhé světové války smrtelně zraněni německými okupanty.

Smrž, Eliáš

„Nadporučík Eliáš a podporučík Smrž, oba bývalí důstojníci československé armády, byli jedněmi z posledních obětí války v Pardubicích. Němci, kteří se nemohli s porážkou smířit, najeli právě v těchto místech 8. května 1945 do skupinky českých důstojníků, vyjednávajících o předání důležitých objektů městu, a způsobili jejich smrt. Nechceme, aby tyto oběti byly zapomenuty,“ řekl bývalý zastupitel města a spoluautor myšlenky na zbudování malého pomníčku na místě tragédie Miroslav Rubeš.

Pamětní desku se jmény připomínající okolnosti tragické smrti Vladimíra Eliáše a Arnošta Smrže nechalo vyrobit město podle návrhu iniciátorů tohoto nápadu, kterými jsou kromě Miroslava Rubeše i bývalý starosta městského obvodu Pardubice I Jaroslav Menšík a historici Jiří Kotyk a Petr Středa

„Byli velmi trpěliví a jsem za to rád. Díky nim tak budeme mít v Pardubicích další místo, které bude dalším generacím připomínat hrdinství a vlastenectví těch, kteří zde žili před námi,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.  „Kus práce odvedli i při vyjednávání se společenstvím vlastníků bytových jednotek nad lékárnou, od nichž museli k instalaci desky získat souhlas. Vše se povedlo, deska je hotova a mě jen mrzí, že současná epidemiologická situace neumožňuje ji odhalit s patřičnou úctou. Ale stále doufám, že právě v roce, kdy si připomínáme 75 let od ukončení války, najdeme vhodný čas i formu ke zviditelnění této události a připomenutí statečnosti obou mužů,“ řekl pardubický primátor Martin Charvát.

Jméno nadporučíka Vladimíra Eliáše není v Pardubicích neznámé. Je po něm pojmenována ulice i základní škola v Polabinách, na níž je také instalována pamětní deska. Škola také vydala knihu Zapomenutý příběh Vladimíra Eliáše, sestavenou z materiálů, které shromáždil Petr Středa. Ten nyní zpracovává také životopis Arnošta Smrže.

Tiskový úsek