Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Debata s poslanci především o kojeneckých ústavech

29.11.2011 | Na tradiční snídani pozvalo vedení města Pardubic poslance a senátory z regionu. Mezi politiky zavítala i ředitelka Kojeneckého ústavu Veská Drahomíra Peřinová, a tak se dlouho debatovalo o plánovaném zákonu, který by měl zásadně změnit péči nejen o hendikepované děti. Řeč však byla i o rekonstrukci křižovatky u Parama nebo o pardubickém letišti.

dsc-6333.jpg

Do sněmovny má v nejbližší době putovat zákon, který mimo jiné předpokládá zrušení kojeneckých ústavů v podobě, jak je známe teď. Odborníci jsou však z této představy poměrně zděšeni, a také proto ředitelka Peřinová o setkání s politiky požádala. „Pokud by byly zrušeny kojenecké ústavy a děti byly přesunuty do zařízení sociálního charakteru, přišly by o odbornou péči zdravotnického personálu. A mnohé z nich se bez takové péče neobejdou. Tvůrci zákona chtějí klást důraz na pěstounskou péči, v našem ústavu jsou však velmi nemocné děti, o které se nikdo starat nebude chtít a ani by to nezvládl. Jsou tu takové představy, že by takové děti natrvalo zůstávaly na dětských odděleních nemocnic, to by však bylo jednak finančně náročné a hlavně sociálně deprimující pro děti samotné. Nejsme v žádném případě proti tomu, aby byla maximálně posílena funkce rodiny a děti byly do ústavů umísťovány co nejméně. V některých případech to ale není a nebude možné a začít reformu v této oblasti zrušením kojeneckých ústavů by bylo velmi nešťastným opatřením,“ seznámila poslance a senátory se svými obavami ředitelka.

 

U nich se setkala napříč politickými stranami se souhlasem a porozuměním, zejména pak u senátorky Miluše Horské, která se v této problematice dlouhodobě pohybuje. Zastání našla i u primátorky Štěpánky Fraňkové, které je tato oblast rovněž blízká. „Tento připravovaný zákon je jen dalším důkazem toho, že by takové materiály měly být připravovány po důkladném seznámení se s realitou a po diskuzích s odborníky, nikoliv bez znalosti věci odněkud z kanceláře. V tomto případě by bylo na místě nejprve vyřešit pěstounskou péči o zdravé děti a teprve potom využít zkušeností k řešení otázky dětí hendikepovaných. Spolu s panem poslancem Skalickým se snažíme dosáhnout toho, aby paní ředitelka Peřinová mohla své názory představit v Praze přímo poslancům, a snad je to na dobré cestě,“ vyjádřila svoji podporu primátorka. Vůli nepodpořit nevhodně připravený zákon vyjádřili i všichni přítomní poslanci.

 

Poté se řeč stočila k rekonstrukci křižovatky u Parama, jejíž výstavbu při nedávné návštěvě Pardubic přislíbil ministr dopravy Pavel Dobeš. Poplašné zprávy z Prahy byly takové, že realizace stavby neprošla schválením hospodářského výboru parlamentu. „Hospodářský výbor schválil tři varianty, které jsou závislé na množství financí, které do resortu dopravy příští rok poputují. Je pravdou, že v té minimalistické křižovatka u Parama není, v těch následujících dvou už však ano. A že by doprava nedostala slíbených 7 miliard korun, což předpokládá ta zmíněná první varianta, to je velice nepravděpodobné,“ částečně uklidnil přítomné poslanec Václav Cempírek, který je členem zmiňovaného výboru. Přesto byli poslanci vedením města vyzváni k tomu, aby této věci věnovali pozornost a táhli za jeden provaz proti jakýmkoli snahám tuto nejen pro Pardubice strategickou dopravní stavbu z rozpočtu na rok 2012 vyškrtnout.

 

V závěru došlo i na další témata, jako je trojsměna mezi městem, Pardubickým krajem a ministerstvem spravedlnosti, projekty města do IPRM nebo otazníky kolem výstavby zázemí na pardubickém letišti.

 

 

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí