Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Další etapa modernizace pardubického letiště slavnostně zahájena

2.5.2011 | Na pardubickém letišti dnes byla slavnostně zahájena modernizace zázemí pro civilní letecký provoz. Akce, která zahrnuje vybudování nového areálu pohonných hmot a rozšíření pojezdových a spojovacích drah, by měla být dokončena příští rok v červenci.

„Civilní letiště považuji za důležitý prvek rozvoje celého regionu a současně za nadstandardní službu jeho občanům. Vždyť kdo by si před pár lety představil, že z Pardubic bude možné létat do Tunisu, Řecka, Turecka a dalších atraktivních destinací. Dnes zahájená modernizace pak je dalším krokem k tomu, aby se letiště posunulo na další, vyšší úroveň, a nabídka cílů dosažitelných z našeho města mohla být ještě zajímavější,“ uvítala zahájení projektu primátorka Štěpánka Fraňková.

 

Stejného názoru je i Jan Andrlík, ředitel společnosti EBA, která pardubické civilní letiště provozuje. Ten se však již dnes dívá do budoucnosti: „Modernizace zázemí je nutnou podmínkou rozvoje letiště, neměla by však smysl, pokud by na ní nenavazovalo vybudování nového letištního terminálu. Variant na financování výstavby je hned několik, naším úkolem je co nejdříve najít tu nejvhodnější a hlavně realizovatelnou,“ zmínil šéf letiště další projekt, který už byl ve hře v předchozích letech, zastavily jej však hospodářská krize a problémy s hledáním strategického partnera. Nyní je ovšem jasné, že bez důstojného zázemí pro cestující nebude možné přilákat do Pardubic další letecké společnosti.

 

Dnes zahájená modernizace se týká pouze zařízení využívaných výhradně civilní částí leteckého provozu, vítá ji však i armáda, která letiště vlastní a rovněž jej využívá. Právě ona je totiž zodpovědná za bezpečnost leteckého provozu a rozšíření leteckých ploch, které bude v rámci modernizace realizováno, by mělo ke zvýšení bezpečnosti významně přispět.

 

Nové letištní prvky vybuduje za 256 milionů korun společnost Chládek a Tintěra. Evropská unie se bude na celkových nákladech podílet 85 procenty, o zbývající částku se podělí dva největší akcionáři společnosti EBA, město Pardubice a Pardubický kraj.  

 

 

Ondřej Tušl       
tiskový mluvčí