Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Česká hlavička z Pardubic se představila na radnici

24.11.2011 | Ve škole ještě nemá chemii a neumí počítat s procenty, přesto se Martin Kloz stal s projektem „Krystalizace kamence v závislosti na podmínkách“ vítězem soutěže mladých vědců České hlavičky 2011 v kategorii Abraxan pro žáky základních škol. Cenu si třináctiletý talent ze ZŠ Polabiny II převzal 25. října v Brně, nyní se s ní přišel spolu se svými rodiči a zástupkyněmi školy pochlubit na radnici. Zde úspěšného žáka přijal náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Ve škole ještě nemá chemii a neumí počítat s procenty, přesto se Martin Kloz stal s projektem „Krystalizace kamence v závislosti na podmínkách“ vítězem soutěže mladých vědců České hlavičky 2011 v kategorii Abraxan pro žáky základních škol. Cenu si třináctiletý talent ze ZŠ Polabiny II převzal 25. října v Brně, nyní se s ní přišel spolu se svými rodiči a zástupkyněmi školy pochlubit na radnici. Zde úspěšného žáka přijal náměstek primátorky Jindřich Tauber.

„Vyráběl jsem kamenec třemi různými způsoby a zkoumal jsem, která z metod přináší největší pevnost krystalu,“ popsal Martin náměstkovi svůj projekt. Za pomoci učitelky Heleny Vlasákové, která byla vedoucí jeho vědeckého snažení, a rodičů pak povyprávěl i o tom, jak se nápad na tento projekt zrodil, o jeho průběhu i o zážitcích z jednotlivých kol soutěže.

„Martin vstupoval do soutěže jako vítěz loňského ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež Pardubického kraje. V ostatních krajích soutěží pouze středoškoláci, ale ukazuje se, že vytvoření kategorie pro základní školy bylo správnou cestou. Děti se už v tomto věku naučí prezentovat svoji práci a dokážou pak tyto zkušenosti prodat. Vždyť všichni finalisté Českých hlaviček v kategorii Abraxan byli právě z našeho regionu,“ zmínila důležitou součást Martinova úspěchu Jana Smetanová, ředitelka ZŠ Polabiny II, která byla v pozici krajské radní u zrodu zmiňovaného festivalu.

Na závěr se Martin svěřil s tím, že už má v hlavě nápad na další projekt. A opět se bude týkat chemie. „ V Pardubicích má chemie velkou tradici, takže tady určitě najdeš odpovídající zázemí pro svůj výzkum i studium,“ kvitoval Martinovu volbu náměstek Tauber. Ten také Martinovi slíbil, že mu bude do nadcházejících soutěží držet palce a rád se seznáním s jeho dalšími úspěchy. A že přijdou, o tom po Martinově raketovém startu nikdo nepochybuje.

 

tiskový úsek