Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Baby boom školy nezaskočí

12.3.2012 | Pardubické základní školy v současné době vzdělávají 7142 dětí. V následujících letech bude žáků přibývat, neboť do škol nastupují silné ročníky, které v předchozích letech „přinutily“ město k rozšiřování kapacity školek. V základních školách nedostatek míst nehrozí, jejich kapacita je naplněna zhruba ze tří čtvrtin. Rezervy má prakticky každá škola ve městě, s výjimkou školy ve Studánce, do níž se tradičně hlásí nejvíce dětí.

zs-polabiny-2.3.jpg

„V letech 2005 až 2009 se počty dětí nastupujících povinnou školní docházku pohybovaly kolem 800 ročně. Od roku 2010 jich přibývá, loni už jich bylo 873. Školy jsou ale na příchod silných ročníků připraveny,“ řekl Tomáš Zelený z oddělení školství pardubického magistrátu. Výjimkou je ZŠ Studánka, jejíž kapacita je naplněna a letos při zápisu musela 29 dětí odkázat na jiné ZŠ v okolí, neboť může otevřít pouze tři první třídy.

Nejvíce prvňáčků přivítá v září ZŠ npor. Eliáše v Polabinách. Tato největší základní škola v Pardubicích letos, jako jediná ve městě, otevře čtyři první třídy a přijme všechny děti, které se sem hlásily. Škola, která prošla v loňském roce rozsáhlou rekonstrukcí, zvládne nápor dětí i v dalších letech, stejně jako další dvě základní školy v největším pardubickém sídlišti i ostatní školy ve městě.            

Pardubice po roce 1989 kvůli úbytku dětí zrušily tři základní školy. V současné době jsou zřizovatelem 17 základních škol s celkovou kapacitou téměř 10.000 míst. V posledních dvou letech přichází k zápisu více než 1000 dětí ročně, podobná situace by podle demografické křivky měla trvat ještě minimálně pět let.

 

Nataša Hradní

tiskový úsek