Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Arnošta čeká modernizace. V dubnu vypluje v nových barvách

13.10.2011 | Loď Arnošt z Pardubic se dočká rozsáhlé modernizace. Zastupitelé rozhodli, že ji provede Dopravní podnik města Pardubic, který bude jedinou pardubickou výletní loď v následujících deseti letech provozovat. „To, že to bude prostřednictvím naší společnosti, má spoustu výhod, zejména ekonomických,“ říká ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

Arnošt je po deseti letech provozu ve velmi špatném technickém stavu. Zastupitelé se už v lednu shodli na tom, že plavidlo k Pardubicím patří, a že ho proto zachrání. „Na základě projekčních prací a také změn v legislativě lodní dopravy, nám lodní registr nařídil udělat další úpravy lodi, které bychom předtím dělat nemuseli. Cena za rekonstrukci se tak dostala na pět milionů korun. Za tuto částku ovšem zmodernizujeme loď takovým způsobem, že bude minimálně deset let plně funkční,“ vysvětluje Pelikán.

 

Plavidlo má do konce tohoto října prodlouženou platnost technického průkazu. Začátkem dubna byla v plavební komoře na dva týdny nad vodní hladinu vyzdvižena záď lodi a byly provedené opravy obou motorů tak, aby mohl Arnošt absolvovat celou letní sezonu. Bohužel už od 26. září není po závadě na obou motorech schopen další plavby.

 

Arnošta tak v nejbližších týdnech čeká vyzdvižení na břeh, kde začne rozsáhlá modernizace, která bude přes zimní měsíce probíhat až do dubna. Celá záď bude odříznuta, aby do ní mohly být uloženy nové motory. Spodní část lodi doplní plováky, které ji víc nadzvednou z vody. Dále bude vyměněný palivový a sanitární systém a systém pitné vody a dojde tak k lepšímu vyvážení lodi. Nového vzhledu se dočká i povrchová úprava. „Necháváme si teď zpracovat studii, která nám napoví, v jakých barvách by Arnošt mohl po Labi plout. Mělo by to být něco výraznějšího, než současný bílý nátěr,“ dodává Tomáš Pelikán.  

 

Město ve spolupráci s Dopravním podnikem zvažovalo i možnost zakoupení nového podobného plavidla, popřípadě staršího a jeho následnou modernizaci, obě varianty se ale ukázaly být finančně nevýhodné.

 

Město Pardubice a Nadace pro rozvoj města Pardubic vlastní v akciové společnosti Pardubická plavební, která Arnošta provozuje, 42,08 % akcií. Pardubičtí zastupitelé teď také pověřili vedení města, aby jednalo o odkupu dalších 43,38 % akcií. „Jejich současný majitel Martin Vaško navrhnul už v loňském roce, aby Pardubická plavební jeho podíl odkoupila za částku 6,3 milionů.  Na základě rozhodnutí zastupitelů budeme o odkupu a výsledné ceně jednat,“ vysvětluje náměstek primátorky Jiří Rozinek.

 

Miroslav Janovský
tiskový úsek