Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Stručné zprávy

Mikulášské a vánoční trhy na náměstí

27.11.2013

Tradičně se v době adventu do Pardubic sjíždějí řemeslníci z celé země, aby nabídli své výrobky návštěvníkům mikulášských a vánočních trhů na Pernštýnském náměstí. Historické tržiště i letos provází bohatý kulturní program. O prvním adventním víkendu 30. 11. a 1. 12. se konají tradiční mikulášské trhy. Stánky lidových řemeslníků doplní také nabídka staročeských jídel a nápojů. V rámci Dne pro dětskou knihu proběhne i sbírka knih pro děti z dětských domovů a azylových domů. Městská knihovna bude mít ve svých prostorách pro děti připravený po celou sobotu program s výtvarnou dílnou. V neděli 1. 12. v 16.15 bude za zvuku trubačů na Pernštýnském náměstí slavnostně rozsvícen vánoční strom. Pod ním budou hrát a zpívat dětské i dospělé sbory. K vidění bude betlém s živými zvířátky a malým Ježíškem, srdce dětí jistě potěší vánoční pohádka. Týden od 9. do 15. prosince pak bude patřit trhům vánočním.

Fotografie Pardubic pomohou domácí hospicové péči

25.11.2013

Ve středu 27. 11. se v Rytířských sálech pardubického zámku uskuteční slavnostní křest kalendáře PARDUBICE 2014 s fotografiemi známého českého fotografa Petra Kurečky. Akci spojenou s kulturním programem, výstavou a dražbou dalších velkoformátových fotografií města zaštiťuje a realizuje firma SENSO DESIGN s.r.o., která výtěžek z dražby společně s částkou 10,- Kč za každý prodaný kalendář věnuje na službu domácí hospicové péče Oblastní charity Pardubice. Kmotrou kalendáře se stane herečka Květa Fialová.

Zámek plný knih

18.11.2013

Východočeské muzeum v Pardubicích zve na III. ročník malého knižního veletrhu nejen odborné literatury, který se opět uskuteční na pardubickém zámku 22. listopadu. Jako v uplynulých ročnících se v prostorách rytířských sálů budete moct seznámit s knižní produkcí prestižních českých a moravských kulturních institucí a malých nakladatelství specializovaných na odbornou a regionální literaturu. Díky tomu budete mít jedinečnou příležitost prohlédnout si a koupit tituly, které obvykle na pultech knihkupců nenajdete.Jedná se především o knihy s uměleckou, historickou, archeologickou a vlastivědnou tematikou. Na své si přijdou jak studenti středních a vysokých škol zejména humanitních oborů, tak široká veřejnost se zájmem o historii a příbuzné vědy. Není bez zajímavosti, že mnoho knih bude k prodeji za snížené ceny, proto si k nám přijďte vybrat pěkný vánoční dárek. Letošní ročník potěší i numismatiky! V 16 hodin představíme Kladské tolary Jana z Pernštejna - repliky pernštejnské mince ražené Českou mincovnou v patronaci Východočeského muzea. A nezapomněli jsme ani na milovníky starých fotografií. Veletrh zakončí beseda s paní Kateřinou Tučkovou (18 hodin), jejíž součástí bude i autorské čtení z bestselleru Žítkovské bohyně. Rezervace nutná na emailu tetrevova@vcm.cz. Renáta Tetřevová, VČM

Koncert patronky hudby

18.11.2013

Pěvecký sbor Cantus Amici srdečně zve na koncert St. Cecilia Mass. Cherles Gounod zkomponoval tuto skladbu k poctě sv. Cecilie - patronce hudby. Koncert se koná 21. 11. v 18 hodin v chrámu sv. Bartoloměje v Pardubicích.

Kalendář i výstava k sokolskému jubileu

10.11.2013

Pardubický Sokol oslavil v letošním roce 150 let od svého založení. Rok plný oslav si můžete připomenout díky kalendáři pro rok 2014, jehož autorem je známý pardubický fotograf Tomáš Kubelka. A také díky rozsáhlé publikaci, kterou Sokol připravil ve spolupráci s Klubem přátel Pardubicka. Kalendář i publikaci můžete zakoupit v Turistickém informačním centru. Až do konce listopadu můžete také navštívit výstavu ve Státním okresním archivu, která je otevřená v pondělí a ve středu od 9 do 18, v úterý a ve čtvrtek od 13 do 15 a v pátek od 9 do 15 hodin.

Tradice Evropy slaví 15. výročí

8.11.2013

Myšlenka založit mezinárodní dětský folklorní festival TRADICE EVROPY vznikla v roce 1998 jako iniciativa vedoucích dětských folklorních souborů VČ kraje. I letos se mohou diváci těšit na mladé interprety lidového tance a zpěvu z nejrůznějších koutů Evropy. Kromě souborů ze Slovenska, Polska, Rumunska, Bulharska a Estonska přijal pozvání na letošní jubilejní 15. ročník festivalu poprvé také soubor z asijského kontinentu Nrutyeshwar z Indie. Během dopoledních koncertů se budou účinkující setkávat s diváky školního věku. V podvečer se hlediště otevírají široké veřejnosti. Galakoncert proběhne v pátek 8. 11. od 17.30 v ABC Klubu v Pardubicích na Olšinkách.

Filharmonie oslaví významná výročí

7.11.2013

V listopadu čeká Komorní filharmonii a její posluchače výjimečný program. V letošním roce oslavil kulaté životní jubileum první šéfdirigent orchestru, umělec světového jména Libor Pešek, čestný občan města Pardubic. Na slavnostním koncertu, který se koná 7. 11. v Sukově síni, zazní za řízení tohoto mistra taktovky skladby Josefa Suka, George Gershwina a Antonína Dvořáka. Koncert také připomene výročí dvou významných pardubických hudebních institucí – 45 let od založení KFP a 35 let trvání Konzervatoře Pardubice. Další významnou listopadovou akcí bude tradiční slavnostní koncert ke Dni boje za svobodu a demokracii na Univerzitě Pardubice, který se uskuteční v pátek 15. 11. v Aule Arnošta z Pardubic v univerzitním kampusu v Pardubicích. Listopadové abonentní koncerty (25. – 27. 11.) jsou věnovány letošním velkým skladatelským životním jubileím – 200. výročí narození Richarda Wagnera a Giuseppe Verdiho.

Festival dětských pěveckých sborů

7.11.2013

V Pardubicích se bude 8. a 9. 11. konat již 24. ročník Mezinárodního festivalu dětských a mládežnických pěveckých sborů. Cílem festivalu je porovnání úrovně našich špičkových sborů se zahraničními, vzájemná výměna zkušeností, navazování kontaktů a sociálních vazeb mezi dětmi a především propagace české sborové literatury a reprezentace České republiky a města Pardubic v zahraničí.

28. říjen

25.10.2013

V pondělí 28. října se ve 14:00 u sochy prvního prezidenta osvoboditele T. G. Masaryka na náměstí Čs. legií v Pardubicích uskuteční oslava 95. výročí vzniku ČSR. Slavnostní akt bude doprovázet PKS Cantus amici pod vedením sbormistra Jana Jiráčka. K účast zvou pořadatelé statutární město Pardubice a Masarykova společnost Pardubice.

Volby 2013

23.10.2013

Po dobu konání předčasných parlamentních voleb bude pro mimořádné případy v provozu evidence obyvatel i pracoviště občanských průkazů na náměstí Republiky. Pro případ, že by některý z voličů nebyl zapsán ve volebním seznamu v místě trvalého bydliště, bude po dobu voleb (v pátek 25. října do 22:00 a v sobotu 26. října od 8:00 do 14:00) v provozu evidence obyvatel. Pracoviště občanských průkazů bude v pátek otevřeno do 18:00. Do 22:00 a také v sobotu od 08:00 do 14:00 budou pracovnice tohoto oddělení připraveny v případě potřeby zajistit vydání náhradního dokladu.

1 10 18 22 23 24 25 26 27 28 35