Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Seniorská obálka

Případů, kdy osamělého seniora mohou postihnout náhlé zdravotní potíže a musí volat záchrannou pomoc, přibývá, stejně jako výjezdů hasičů nebo policie. I lidé v mladším věku jsou často rozrušeni, nesoustředěni, dezorientovaní a nedokážou odpovídat na položené otázky, který si výjezd záchranky, hasičů nebo policie vyžaduje.

I.C.E._Karta
  • Jedná se o tiskopis, který může napomoci v krizových situací.
  • Je určený především pro seniory a osoby zdravotně postižené, které bydlí ve svém domácím prostředí.
  • Pomáhá již v různých krajích a její pořízení nic nestojí.
  • Funguje na principu I.C.E., neboli „In Case of Emergency“, což znamená karta, pro případ naléhavé pomoci, v případě nouze.

Pardubický kraj se připojil k projektu Ministerstva práce a sociálních věcí a nechal vytisknout takzvané Seniorské obálky. Jedná se o tiskopisy I.C.E. karta senior, které mohou pomoci nejen osamoceně žijícím seniorům v tísni, v ohrožení zdraví, či života. Fungují už v řadě zemí světa a jsou dobrým pomocníkem při případném zásahu zdravotníků, policistů či hasičů.

Do určeného tiskopisu I.C.E KARTA senior buď sám, nebo za pomoci příbuzných či svého praktického lékaře vyplní základní údaje o svých alergiích, nemocech, lécích (včetně dávkování) i kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře. Údaje pak budou umístěny na viditelném místě v bytě, například na dveřích lednice nebo na vnitřní straně vchodových dveří v plastové obálce tak, aby si jich záchranáři i policisté všimli a mohli s údaji pracovat.

Seniorská obálka je pro zájemce dostupná na recepcích Krajského úřadu Pardubického kraje, na obecních a městských úřadech a u poskytovatelů vybraných sociálních služeb. Seniorskou obálku si můžete vyzvednout také na podatelně Úřadu městského obvodu Pardubice V, ve prvním patře v kanceláři u asistentky starosty.

Podrobné informace k Seniorské obálce, kde je možné si I.C.E kartu stáhnout a jak ji vyplnit, lze dohledat na webových stránkách http://www.seniorivkrajich.cz/seniorska-obalka/