Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Mladá fronta Dnes - srpen

Radní radí radnici v Kosovu

Zdroj MF Dnes
Datum 31.8.2009
Autor (bam)
Str 1
Mutace Pardubický kraj
Rubrika Pardubický kraj
Ročník 19
Číslo 203
Pořadí 4
Oblast Celostátní deníky

Pardubice - Pardubice pomáhají jako první v České republice radnici kosovského města. Ve třech několikadenních seminářích předávají pardubičtí radní a úředníci svým kolegům z města Gjakova zkušenosti s vedením města.

"Projekt spolufinancuje Ministerstvo financí. Pardubická skupina by měla v Gjakově pomoci s takzvaným dobrým vládnutím," řekla Miloslava Matějková z oddělení vnějších vztahů pardubického magistrátu.
Hlavním cílem projektu je snížit nezaměstnanost, vyřešit ekonomické a sociální problémy, posílit pozice radnice. "Gjakovo bylo vybráno proto, že má podobné parametry jako Pardubice," řekl David Tomíška z téhož oddělení, který se na pomoci podílí. Kromě něj v Kosovu radí například náměstek primátora Michal Koláček, vedoucí kanceláře pardubického magistrátu Michal Zitko a další lidé z ekonomické nebo například sociální sféry.

"Největším problémem je u nich nezaměstnanost, ekonomická situace. Proto je důležité rozšířit tam průmyslovou zónu," vysvětlil Tomíška.
Dva semináře již proběhly, poslední se bude konat v září. Poprvé letěli zástupci Pardubic do Kosova, aby se seznámili s tamní situací, na druhé setkání přijeli gjakovští radní do Pardubic. Sešli se s nimi i zástupci firem a pracovníci z úřadu práce.

Jako administrátor v Gjakově působil i bývalý starosta Hradce Králové Martin Dvořák, který tam byl vyslán z OSN.
Gjakova leží na jihu Kosova, většina obyvatel jsou muslimové. Lidé pracují nejčastěji v průmyslu, ale velkou část tvoří nezaměstnaní. Stejně jako Pardubice je i Gjakova považována za sportovní centrum kraje.
Se spoluprací na Balkáně má pardubická radnice zkušenosti, společně s holandským městem Doentichem už dříve pomohla v Bulharsku.
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj