Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Partnerská města

Pardubice jsou jedním ze zakladatelů CreArtu. V projektu je celkem 13 evropských měst.

Mezi města, která se účastní projektu CreArt, patří vedle Pardubic i Delft (Nizozemí), Arad (Rumunsko), Harghita (Rumunsko), Kaunas (Litva), Vilnius (Litva), Lecce (Itálie), Janov (Itálie), Valladolid (Španělsko), Aveiro (Portugalsko), Linz (Rakousko) a Kristiansand (Norsko).

 

Aveiro, portugalské Benátky, je jedním z měst s nejvyšší ekonomickou úrovní v Portugalsku. Aveiro je pozoruhodné různorodostí a bohatstvím svých muzeí. Univerzita v Aveiru je jedním z předních výzkumných a výukových center v Portugalsku.

Arad se nachází ve známé oblasti Transylvánie v blízkosti hranic s Maďarskem. Je to krásné a kouzelné město plné nádherných staveb.

Delft, jedno z nejdůležitějších nizozemských měst nacházející se mezi Rotterdamem a Haagem, je známé jako místo narození malíře Vermeera i pro svoji modrou keramiku. Nadace id11 v Delftu organizuje a nabízí umělcům stáže, dostupnou prezentaci jejich děl i pracovní místa, čímž vytváří  prostředí vhodné pro experimentování.

Harghita je kraj ve středním Rumunsku v regionu Odorhei východně od Transylvánie, jeho krajským městem je Miercurea Ciuc. Obyvatelé jsou většinou Sikulové, lidé, kteří přišli z Asie a nadále mluví jazykem podobným maďarštině. 

Janov je jedním z největších evropských měst u Středozemního moře a největším mořským přístavem v Itálii. Část starého města byla zapsána na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 2006. Umělecké, hudební, gastronomické, architektonické a historické bohatství Janova mu umožnilo stát se v roce 2004 Evropským hlavním městem kultury.

Kaunas, město muzeí, je druhým největším městem v Litvě a jedním z největších kulturních a hospodářských center Litvy. Artkomas je veřejná instituce založená v roce 2006. Vedle hudebních projektů a dalších scénických programů uspořádá každý rok 40 výstav výtvarného umění. Artkomas vyniká také v programech mezinárodní spolupráce.

Kristiansand, krajské město oblasti Vest-Agder v jižním Norsku, bylo založeno v roce 1641 králem Kristianem IV. Je šestým největším městem Norska a jedním z nejvýznamnějších kulturních center země.

Lecce, spojený s městem Valladolid, je známý jako Florencie jihu nebo hlavní město baroka. Díky své velkolepé architektuře byl jedním z center uměleckého života 17. a 18. století.

Linec byl v roce 2009 vyhlášen Evropským hlavním městem kultury. Protíná ho řeka Dunaj a je hlavním městem Horního Rakouska. Jeho silný průmyslový rozvoj kontrastuje s pulsujícím a intenzivním kulturním životem. Opravený Ateliérový dům Salzamt ve správě městské rady Lince rozvíjí program uměleckých stáží (Městské zásahy) s dvoustrannými výměnami jako základem spolupráce na místní úrovni i s meziregionální uměleckou výměnou jako dalším krokem.

Pardubice jsou jedním z nejkrásnějších měst v Čechách. Nacházejí se 100 km od hlavního města Prahy na řece Labe. Město má významnou univerzitu a je důležitým průmyslovým centrem.

Valladolid, který se nachází na severu centrálního Španělska, je hlavním městem autonomního společenství Kastilie a León. Valladolid je vstřícné město, společensky soudržné a jednotné. Městská nadace pro kulturu vytvořená městskou radou Valladolidu v roce 1982 zodpovídá za organizaci kulturních a rekreačních aktivit města.

Vilnius, hlavní město Litvy, byl v roce 2009 spolu s Lincem vyhlášen Evropským hlavním městem kultury. Historické centrum Vilniusu, severní Jeruzalém, bylo v roce 1994 prohlášeno organizací UNESCO za kulturní dědictví lidstva.

Záhřeb, hlavní město Chorvatska, leží v historickém Chorvatsku blízko slovinských hranic. Město je sídlem vlády, parlamentu a arcibiskupství, je zde několik vysokých škol. Je důležitým dopravním uzlem (železniční a dálniční křižovatka) mezi Jaderským mořem a střední Evropou. Záhřeb tvoří historické jádro, totiž Horní město a Kaptol, a mladší Dolní město. Malebný Gradec (Horní město) patří k nejlépe zachovaným historickým centrům v Chorvatsku.