Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Historie parku

Tyršovy sady již desítky let čekají na své vzkříšení. Nejlepší období má za sebou zeleň, v dobré kondici není dnes již prakticky zarostlé malé jezírko.

Kdysi efektní široké schodiště, kterým se do parku sestupuje ze Sukovy třídy, již naléhavě volá po rekonstrukci, veřejné záchody umístěné pod schody jsou léta uzavřené. Na první pohled je zkrátka patrné, že se parku pod zámkem půl století nedostalo významnější obnovy. V posledních letech jej navíc devastují i bezdomovci, narkomané a vandalové.

Na „zlatou éru“ Tyršových sadů v Pardubicích s nostalgií vzpomíná řada generací. Přitom ještě na počátku 20. století byl tento prostor pod zámkem nevzhledným koutem. Mokré louky, každoročně zaplavované povodní navíc sloužily k odkládání nepotřebných věcí. Již roku 1927 byla na části pozemků založena pokusná jiřinková zahrada, ale v rozlehlý příjemný parkový komplex se louky pod zámkem proměnily až v roce 1931, kdy zde bylo vybudováno výstaviště pro celostátní Výstavu tělovýchovy a sportu.

Na místě bývalého zámeckého příkopu vyrostlo podle návrhů architektů K. Řepy, F. Potůčka a V. Vetešníka rozlehlé výstaviště, které v době konání výstavy navštívil i československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V souvislosti s přípravou výstavy byl zároveň postaven sousední atletický stadion i Hotel Grand a Průmyslové muzeum (dnes Střední průmyslová škola potravinářská ) na náměstí Republiky.

Při budování výstavního parku bylo zatlučeno 3600 dřevěných pilotů, vybudována řada funkcionalistických budov a voda svedena do několika jezírek. Park, který měl 70.510 m2, byl osázen nejen dřevinami, ale postupně také dalšími jiřinami, kterých zde v době největšího rozkvětu (50. a 60. léta 20. století) bylo na 960 druhů. Tyto květiny také daly parku neoficiální název Jiřinky.

Po skončení výstavy sloužil areál výstaviště jako atraktivní park pro společenské vyžití. Pamětníci dodnes vzpomínají na taneční večery v Rotundě a letní kavárně u jezírka. Pokusná jiřinková zahrada byla v roce 1967 zrušena, poslední pavilon někdejšího výstaviště zanikl o deset let později. Lesk zašlé slávy pomalu zešedl.