Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Historie třídy Míru

Původně se jednalo pouze o předměstskou komunikaci směrem na Prahu, městská zástavba začala vyrůstat až od poloviny 19. století.

Historie pardubické hlavní třídy však sahá mnohem dál. V 16. století bývala dnešní třída Míru součástí „průmyslové“ části Pardubic a začátkem cesty do Kutné Hory a do Prahy. Proto se jí říkalo cesta Pražská, nebo Hůrská. Za třicetileté války byla ulice dvakrát rozbořena a roku 1835 téměř zničena požárem. Po tomto požáru zde začaly vznikat nové městské stavby, ulice dostala v roce 1874 název Královská.

Na sklonku 19. a počátku 20. století si zde budovaly sídla přední rakousko-uherské banky. V místech kde dnes stojí Magnum, stával slavný hotel Veselka, v němž se narodil aviatik Jan Kašpar. Při svých cestách na východ Čech zde spal například císař František Josef I., Tomáš Garrigue Masaryk, František Palacký a další. Třída se postupně stávala obchodní a společenskou tepnou Pardubic. V roce 1945 byla pojmenována třída Maršála Stalina a ještě v témže roce došlo k drobné úpravě názvu - Stalinova třída. Od roku 1962 ji občané znají jako třídu Míru.

Pár budov, včetně hotelu Veselka, bylo během let kvůli špatnému stavu zbořeno, pár jich naopak přibylo. Samotná ulice pouze ukryla dlažbu pod vrstvy asfaltu, ale na pořádnou rekonstrukci, která by z hlavní třídy krajského města udělala výstavný bulvár, již zhruba tři desetiletí čeká.