Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Aktuality

Rekonstrukce Památníku Zámeček

V areálu Památníku Zámeček už se ladí detaily expozice

10.9.2021

Rekonstrukce pardubického Památníku Zámeček, významné národní kulturní památky připomínající oběti heydrichiády, se chýlí ke konci. Samotná stavba byla zkolaudována na konci srpna, nyní se pracuje na doladění expozice uvnitř památníku, tak aby byl na podzim tohoto roku připraven otevřít se veřejnosti.

Instalace plastik

Zrestaurované plastiky se vrátily na místo činu

10.6.2021

Nová podoba Památníku Zámeček postupně nabývá stále zřetelnějších rysů, tento týden se na pietní místo navíc navrátily zrestaurované keramické plastiky, na jejichž obnově ve svém ateliéru pracoval restaurátor Petr Rejman a které se stanou součástí nové expozice.

Památník Zámeček - foto T. Kubelka

V areálu Památníku Zámeček se sice stále staví, o řediteli je však rozhodnuto

30.3.2021

Práce na modernizaci Památníku Zámeček jsou v plném proudu, co je však u konce, je hledání nového ředitele příspěvkové organizace, která bude památník provozovat. Ve výběrovém řízení uspěl historik Viktor Janák, jehož úkolem nyní bude vytvořit kolem sebe takový tým lidí, se kterým se pustí do postupného budovaní renomé Památníku Zámeček a jeho etablování mezi obdobnými institucemi v ČR i mimo ni.

Památník Zámeček hlavní přístup

O chod Památníku Zámeček se postará nová příspěvková organizace

14.12.2020

Radní Pardubic mají jasno v tom, kdo bude provozovat právě rekonstruovaný Památník Zámeček. Rada města Pardubic na svém dnešním jednání odsouhlasila, že o zajištění kompletního provozu této národní kulturní památky by se měla postarat nově zřízená příspěvková organizace města, která bude mít na starost nejen provoz expozice a programů, ale také pořádání pietních aktů.

Rekonstrukce Památníku Zámeček

Rekonstrukce Památníku Zámeček už je za polovinou

9.11.2020

Práce na modernizaci a rekonstrukci Památníku Zámeček, které odstartovaly v dubnu letošního roku, se přehouply do druhé poloviny. Stavbaři dokončili hrubou stavbu monolitických konstrukcí na objektu budoucí expozice, nyní je čeká dokončit vstupní rampu a dále budou probíhat práce specializovaných profesí ve vnitřní části objektu. V jarních měsících budou provedeny všechny venkovní části modernizovaného Památníku Zámeček, včetně nově navržených terénních a sadových úprav. Obnova místa, kde bylo zavražděno téměř 200 českých vlastenců, by přitom měla být dokončena v polovině příštího roku.

plastika Zámeček

Stavbaře na Zámečku „předběhl“ restaurátor

6.5.2020

V době, kdy si svět připomíná 75. výročí ukončení nejhrůznějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva, druhé světové války, panuje v pardubickém Památníku Zámeček pracovní ruch. Místo, kde bylo během heydrichiády v roce 1942 popraveno 194 českých vlastenců, prochází rekonstrukcí, na jejímž konci bude nejen důstojné pietní místo, ale také památník jako memento pro další generace.

Zámeček

Začíná rekonstrukce Zámečku

7.4.2020

V Pardubicích v tomto týdnu začne rekonstrukce Památníku Zámeček. Město investuje do přestavby památníku, vybudovaného na místě, kde Němci za heydrichiády v roce 1942 popravili obyvatele Ležáků a další české vlastence, přes 39 milionů korun, z nichž více než 21 milionů by měla pokrýt dotace Evropské unie a příspěvek státního rozpočtu, kterou budou Pardubice čerpat prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.

Zámeček

Příprava rekonstrukce Zámečku je hotova

23.10.2019

Město Pardubice ukončilo přípravu projektu „Rekonstrukce a modernizace Památníku Zámeček“. Pokud finální podobu investičního záměru, včetně projektové ceny a vyčlenění prostředků na rekonstrukci v rozpočtu pro rok 2020, schválí ve čtvrtek zastupitelé, mohla by stavba začít na jaře příštího roku.