Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Geografie

PARDUBICE

Vítejte v Pardubicích, v sídelním městě Pardubického kraje. Pardubice jsou jedním z nejkrásnějších východočeských měst. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky. Pardubice najdeme zhruba na 50. stupni severní šířky, tedy severněji než například Ostrava. V severní Americe odpovídá tato šířka například kanadskému Vancouveru a Winnipegu. Město má rozlohu téměř 78 km2 a přibližně 90 tisíc stálých obyvatel. Leží v nadmořské výšce 215 až 237 metrů nad mořem.

Pardubice jsou velmi dobře dopravní dostupné, jsou železničním dopravním uzlem. Vzdálenost od Prahy je pouhých 104 km. Výhodou je i přítomnost letiště se smíšeným provozem.

Bližší informace o leteckém spojení najdete na www.airport-pardubice.cz 
Informace o vlakovém spojení na www.cd.cz 
Autobusové spojení najdete na www.busportal.cz 
Městská hromadná doprava v Pardubicích je zajištěna trolejbusy a autobusy Dopravního podniku města Pardubic. Bližší informace na www.dpmp.cz 

Letecká doprava:
Provozována společností East Bohemian Airport, a.s., která je vlastněna ze dvou třetin Magistrátem města Pardubice a jednou třetinou Pardubickým krajem. Další informace naleznete na www.airport-pardubice.cz. 


Železniční doprava:

přibližně každou hodinu odjíždí vlak z Hlavního či Masarykova nádraží v Praze směrem do Pardubic. Cesta trvá přibližně od 1 hodiny až po hodinu a půl, podle druhu vlaku. Pardubické hlavní nádraží je první stanicí v České republice, která poskytuje plný přístup handicapovaným lidem do všech části nádraží a nástupních ostrůvků.


Automobilová doprava:
Jeďte po dálnici D11 směrem na Hradec Králové a odbočte na výjezdu č. 84 - směr Pardubice. Pro tuto dálnici je třeba dálniční známku, kterou můžete zakoupit na kterékoli čerpací stanici či České poště. Základní roční dálniční známka pro osobní vozidla stojí 1500,-Kč, měsíční 440,-Kč a týdenní 310,-Kč. 


Městská hromadná doprava

je provozována Dopravním podnikem města Pardubic po více než 67 let. Současný systém zahrnuje 30 pravidelných linek.  Další informace týkající se městské hromadné dopravy naleznete na internetových stránkách www.dpmp.cz


K životu současných Pardubic neodmyslitelně patří kultura a sport. Má zde sídlo Univerzita Pardubice, najdete zde Východočeské muzeum, Východočeskou galerii, Komorní filharmonii a Východočeské divadlo. Mezi mládeží je široko daleko proslulý rockový klub Žlutý pes, své jméno si již získala „Devětadvacítka“, což je městská scéna pro otevřenou kulturu. Vedle programů stálých kulturních institucí se ve městě každoročně koná mnoho sportovních akcí včetně akcí mezinárodních. Ve sportu jsou Pardubice spojovány s dostihy, zejména s Velkou pardubickou, která se zde pravidelně běhá již od roku 1874. Dalšími tradičními sportovními událostmi jsou tenisová juniorka, plochodrážní Zlatá přilba a mezinárodní šachový turnaj Czech open.


Hustá síť cyklotras a cyklostezek, která protkává město i okolí, areál vodních radovánek v Cihelně i krytý plavecký bazén s venkovním vodním areálem jsou pak dokladem toho, že Pardubice myslí v oblasti sportu i na nejširší veřejnost. Pardubice  jsou i městem zeleně. Vegetace prorůstá do města podél obou řek, po obvodu Pardubic jsou tři lesní komplexy, uprostřed města udržované parky. Na území města se v současnosti vyskytuje 1400 rostlinných druhů!

Město Pardubice i jeho krásné okolí rozhodně stojí za to si dobře prohlédnout, pokochat se výhledem ze Zelené brány, jízdou na výletní lodi, nebo se ponořit do zeleně podél Labe či Chrudimky ať již pěšky, či na kole.