Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Chodník slávy pardubického sportu

Chodník slávy pardubického sportu se nachází před pardubickou hokejovou arénou, kde jsou na žulových dlaždicích prezentovány osobnosti z řad sportovců, trenérů a sportovních funkcionářů, kteří byli v průběhu let uvedeni do Síně slávy pardubického sportu při tradičním vyhlášení nejúspěšnějších sportovců za daný rok. Každá dlaždice nese jméno, rok narození a piktogram znároňující sportovní disciplínu. Každoročně jsou do Síně slávy pardubického sportu uváděny nové osobnosti, takže se chodník slávy bude i nadále rozšiřovat.

Součástí chodníku slávy je také stříbrný válec s nálepkami postav a oceněními, který se nalezá na začátku celého prostranství před hokejovou arénou. V tomto objektu je možné nejen zachytit na fotografii svůj obličej s daným oceněním, ale zároveň tyto otvory slouží jako vhled do útrob válce, jelikož na své vnitřní straně ukrývá polepy s nejúspěšnějšími sportovci Pardubic jednotlivých kategorií za daný rok.

Projekt vznikl za podpory Pardubického kraje a Rozvojového fondu Pardubice a.s.

Osobnosti Chodníku slávy

Mezi osobnostmi Chodníku slávy pardubického sportu jsou zařazeni sportovci, trenéři a funkcionáři, kteří byli v průběhu let uvedeni do Síně slávy pardubického sportu při tradičním vyhlášení nejúspěšnějších sportovců za daný rok jako poděkování za jejich dosažené úspěchy, za reprezentování města Pardubice v celorepublikovém či dokonce celosvětovém měřítku a za celoživotní přínos danému sportovnímu odvětví. V současné době má chodník slávy pardubického sportu 36 osobností.

Nejúspěšnější sportovci Pardubicka za rok 2021

Tradiční vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Pardubic za rok 2021 se uskuteční 26. ledna 2022 v Kulturním domě Hronovická. V současné době probíhá sběr nominací, které můžete zasílat až do 20. prosince 2021.

Nejúspěšnější sportovci Pardubicka za rok 2020

Tradiční vyhlášení akce Nejúspěšnější sportovci Pardubicka za rok 2020, které každoročně chystá statutární město Pardubice ve spolupráci s Pardubickou sportovní organizací, letos kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s bojem proti nemoci COVID-19 proběhlo netradičně, bez divácké podpory a v online moderátorském studiu. Jako každý rok byla oceněna desítka sportovců napříč jednotlivými kategoriemi. Od jednotlivců mládeže, dospělých, přes trenéry, handicapované sportovce, až po týmy dospělých. Síň slávy pardubického sportu se znovu rozšířila o dva významné sportovce. Prvním je hokejista a člen legendárního útoku Martinec-Novák-Šťastný, pan Jiří Novák. Druhým je pak basketbalová trenérská legenda, pan Jan Procházka. Gratulujeme všem oceněným sportovcům a věříme, že v následujícím roce na své úspěchy navážou a budou znovu úspěšně reprezentovat naše město na národní i mezinárodní úrovni.

Nejúspěšnější sportovci Pardubicka za rok 2019

Tradiční ocenění nejúspěšnějších sportovců Pardubicka za předchozí kalendářní rok proběhlo i letos, a to 20. února od 18 hodin v kulturním domě Hronovická. Jako každý rok byla vyhlášena desítka nejúspěšnějších jednotlivců v kategorii mládeže i dospělých, nejúspěšnější týmy opět v kategorii mládeže i dospělých. Dále si cenu přišli převzít handicapovaní sportovci a trenéři. Netradičně byla udělena cena náměstka primátora pro sport Janu Faltejskovi a oceněny byly i dva mimořádné výkony. Síň slávy Pardubického sportu se rozšířila o další dvě významné osobnosti. První z nich je hokejový útočník a vyhlášený bavič Otakar Janecký a tou druhou vyhlášený trenér vrhačů a dlouholetý předseda sportovního klubu Hvězda Pardubice a nyní místopředseda spolku Atletika Bez Bariér Pardubice.

Nejúspěšnější sportovci Pardubicka za rok 2018

V pondělí 28.1.2019 mohli diváci v kulturním domě Hronovická shlédnout další ročník vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Pardubicka, tentokrát za rok 2018. Ohodnoceny byly výsledky 10 sportovců v kategorii mládeže, 10 dospělých, 3 handicapovaní sportovci, 5 trenérů, 3 družstva mládeže, 3 družstva dospělých a 1 sportovec kategorie masters. Mezi osobnosti síně slávy Pardubického sportu byly zařazeny 2 významné osobnosti, a to o bývalého vynikajícího hokejistu, dvojnásobného olympijského medailistu a trojnásobného mistra světa Bohuslava Šťastného. Jako druhý byl uveden do síně slávy Pardubického sportu kanoista Václav Horyna, zakladatel oddílu kanoistiky v Pardubicích a poté dlouholetý hlavní trenér závodního mužstva dospělých a mládeže.

Nejúspěšnější sportovci Pardubicka za rok 2017

Vyhlášení nejúspěšnějších sportovců za rok 2017 proběhlo 25.1.2018 v KD Hronovická. Mezi vyhlášenými bylo 10 sportovců v kategorii mládeže, 10 dospělých, 2 handicapovaní sportovci, 6 trenérů, 4 družstva mládeže, 2 družstva dospělých a 2 sportovci kategorie masters. Oceněn byly i jeden mimořádný výkon. Společnost síně slávy Pardubického sportu byla rozšířena o 2 významné osobnosti, a to o bývalého vynikajícího atleta, nyní uznávaného atletického trenéra Jiřího Čecháka a úspěšného plochodrážního jezdce a vítěze Zlaté přilby pana Milana Špinku. Slavnostního vyhlášení se zúčastnil primátor města Martin Charvát a také jeho náměstci Jakub Rychtecký s Jiřím Rozinkem.

Nejúspěšnější sportovci Pardubicka za rok 2016

Oceněno bylo celkem 24 jednotlivců, 7 družstev a ceny si odneslo také 6 trenérů. V jednotlivých kategoriích není určováno konečné pořadí. Nových členů se dočkala i Síň slávy Pardubického sportu, do které přibyli vynikající hokejový hráč a trenér Zdeněk Uher a trenér Luboš Bulušek, který se podílel na jediném titulu pardubických basketbalistů v historii. Slavnostního vyhlášení se zúčastnili také náměstci primátora Jakub Rychtecký s Jiřím Rozinkem a dorazila i náměstkyně ministryně školství pro sport Simona Kratochvílová.