Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Zájem českých a slovenských urbanistů o Mlýnský ostrov předčil všechna očekávání

25.10.2016 | Vybrané týmy urbanistů budou pracovat na koncepci rozvoje Automatických mlýnů. Do soutěže Pardubice: Mlýnský ostrov se přihlásilo celkem 16 skupin z České republiky i Slovenska. Odborná porota na základě přihlášek s referenčními projekty vybrala tři týmy, které budou v příštích dvou měsících pracovat na návrhu budoucí podoby tohoto území.

mlynsky_ostrov.jpg

„Zájem předčil veškerá naše očekávání. Do soutěže se přihlásilo 16 čtyřčlenných týmů z České republiky a Slovenska, což je vzhledem k náročnosti zadání a vysokým kvalifikačním kritériím, která museli uchazeči splnit, velké číslo,“ říká vedoucí odboru hlavního architekta Magistrátu města Pardubic Zuzana Kavalírová. Podle předsedkyně poroty, architektky Pavly Melkové je takový zájem o Mlýnský ostrov důkazem toho, jak významnou stavbou Gočárovy mlýny jsou. „Tento velký zájem svědčí o věhlasu Gočárových Automatických mlýnů a s tím spojené prestiže pro architekty, kteří se budou soutěže účastnit. Zároveň však dokazuje, že město Pardubice společně s firmou ONplan soutěž velmi dobře připravilo,“ podotýká Pavla Melková.

Město Pardubice se rozhodlo uspořádat soutěž na novou koncepci tzv. Mlýnského ostrova formou soutěžního workshopu. „Tři týmy složené z urbanistů, krajinářských architektů, dopravních inženýrů a odborníků na vodní stavby budou během listopadu a prosince připravovat návrh budoucí podoby tohoto území,“ vysvětluje primátor města Pardubice Martin Charvát, který je rovněž jedním z porotců soutěže.

Porota je složena ze tří nezávislých expertů, dvou náhradníků a zástupců města. Mezi experty patří držitelka Národní ceny za architekturu a ředitelka Sekce detailu města IPR Praha Pavla Melková, urbanista a ekonom výstavby Paul Koch, který v Česku realizoval stavby Tančícího domu a Zlatého Anděla v Praze, a londýnský urbanista slovenského původu Igor Marko. Za město jsou členy poroty primátor Martin Charvát a starosta Městského obvodu Pardubice I, architekt Jaroslav Menšík.

Porota soutěže stála před nelehkým úkolem - jak ze 16 týmů zvolit ty, které se zúčastní soutěžního workshopu. Vybrány nakonec byly týmy sestavené ateliéry D3A, re: architekti Michala Kuzemenského a UNIT Architekti. Porotu zaujaly svými portfolii referenčních projektů dokládajících zkušenost týmů s obdobnými urbanistickými úkoly. První soutěžní workshop, jenž bude přístupný také veřejnosti, se uskuteční 3. listopadu. Jednotlivým týmům zde bude představeno jak zadání, tak požadavky vlastníků v území. Program soutěže a informace o tom, jak se jí může účastnit veřejnost, budou zveřejněny na webových stránkách www.pardubice.eu/projekty/architektonicke-projekty/mlynsky-ostrov.

Více informací podá:                                                                                   

Karolína Koupalová, Odbor hlavního architekta, Magistrát města Pardubic, karolina.koupalova@mmp.cz, 466 859 167

Petr Návrat, ONplan lab, s.r.o., navrat@onplanlab.com, 608 705 405 (organizátor soutěžního workshopu)

 

Tiskový úsek