Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Výjádření primátora Martina Charváta k úpravám rozpočtu

3.7.2015 | V některých médiích se objevilo vyjádření opozičních zastupitelů k navýšení rozpočtu města Pardubice na občerstvení a dary. Zvláště některé výroky mně připadají prvoplánově populistické. Kdo by nechtěl slyšet, jak si městští politici zvýšili částku, kterou „projedí“.

Den S_primátorem města

Na některých  opozičních zastupitelích jsem si, i přes názorovou nejednotnost,  vážil toho, že svoje myšlenky a výroky zakládají na faktografických údajích, na analýze. To se tentokrát nestalo.Proč? Protože by všichni kritici museli přiznat, že v době, kdy oni, respektive jejich strana nebo sdružení bylo ve vedení města, byly v rozpočtu částky na občerstvení a dary ještě vyšší.  A museli by uvést, že za posledních několik let (minimálně 8) byla v rozpočtu pro rok 2015 na občerstvení a dary vyhrazena historicky nejmenší částka. Jen pro porovnání. Pro rok 2015 to byla částka 1.600.000 korun, v roce 2014 to ale bylo 1.898.000,- Kč, v roce 2013 dokonce 1.947.000,-. Při navýšení letošní částky o 250 tisíc se tedy ani náhodou nedostáváme na úroveň předchozích let.

Ještě zajímavější jsou částky v předminulém volebním období.  Jenom namátkou – v roce 2009 činil rozpočet na občerstvení a dary 2.179.000,- korun, v roce 2008 to bylo 1.977.000,- Kč. Nechci opozičním rétorům radit, ale asi bych si před tím, než začnu kritizovat, měl zamést před vlastním prahem. Ano, dá se namítnout,  že rozpočet v oněch uplynulých letech nikdy nebyl úplně vyčerpán. Stejně tak si troufnu garantovat, že se tak nestane ani letos a ze strany správce rozpočtové kapitoly jde o vytvoření rezervy pro velmi nízký rozpočet oproti minulým letům. A stejné je to s hysterií kolem Tyršových sadů. Opět jde o rezervu. Nevím, jestli se nám podaří domluvit participaci zhotovitele stavby na případném programu. Dnes už ale víme, že i vzhledem k některým omezujícím dotačním podmínkám, nemůže v „Tyršákách“ proběhnout akce, o které se zatím uvažovalo pouze v hrubých rysech. Ale klidně se vsadím, že z úst těch, kteří původní záměr kritizují, by zněla kritika na nečinnost ve chvíli, kdybychom se rozhodli sady slavnostně neotevřít.

 

Martin Charvát
primátor města Pardubice