Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

U přednádraží dojde na začátku nového roku k mírným změnám

20.12.2016 | Prostor před budovou hlavního vlakového nádraží se postupně proměňuje. Od nového roku lze proto očekávat pár změn, které budou rekonstrukci provázet. Z důvodu výstavby základů pro nové vedení trolejbusové dopravy bude během ledna omezen pěší provoz. Stavbaři v souvislosti s tím upozorňují, že chodník vedoucí od náhradní zastávky městské hromadné dopravy (MHD) u Hypermarketu Albert ke koridoru pro veřejnost tak bude uzavřen.

přednádraží vizualizace

„Na počátku ledna by vše mělo zůstat tak, jak je tomu teď. Poté však bude pěší provoz z bezpečnostních důvodů převeden na stranu k lihovaru. Chodci a ti, kteří vystoupí na provizorní zastávce MHD u Hypermarketu Albert, budou nuceni přejít na druhý chodník k občerstevní McDonald's a dojít tak až ke stávajícímu koridoru určenému veřejnosti,“ popisuje za společnost Strabag budoucí režim u přednádraží Ivan Nehera, vedoucí provozní jednotky Pardubice. Důvodem tohoto omezení bude vrtání základů pro sloupy trolejbusového vedení.

Přibližně v polovině února nastane druhá změna. Chodci si díky ní budou moci vyzkoušet, jak se chodí po nové dlažbě. „Stávající koridor pro pěší bude zrušen a nahrazen novým koridorem, který povede již po nové dlažbě k bočnímu vchodu do nádražní budovy," dodává Ivan Nehera.

Přestavba přednádraží v moderní multimodální uzel, na níž město Pardubice získalo příslib dotace z takzvaných Švýcarských fondů, začala v listopadu. Vyjde zhruba na 176 milionů korun a hotova by měla být v červnu příštího roku. Více informací o MHD v době rekonstrukce přednádraží naleznete na webu Dopravního podniku města Pardubic www.dpmp.cz a další podrobnosti o přestavbě jsou k dispozici na webu města www.pardubice.eu/projekty/architektonicke-projekty/prednadrazi.

Tento týden dojde také ke změnám v dopravě u Parama. Každodenní kolony při jízdě z Hradce Králové na Chrudim by tak měly zmizet. „Doprava bude v tomto týdnu převedena ze stávající komunikace na nově vybudovanou část. Bude zprovozněn bye-pas od Hradce směrem na Chrudim, bye-pas ze směru Dukla-Hradec Králové zůstane nadále uzavřen z důvodu rizikového napojení na nově budovanou část komunikace až do doby kompletního dokončení stavby,“ uvádí Stanislav Král z Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Doprava tedy nebude vedena přes mostní provizorium, což by mělo řidičům zjednodušit průjezd tímto dopravním uzlem. Pro stavaře však práce rozhodně nekončí. „Bezprostředně po otevření nového úseku a převedení dopravy začnou s demolicí již přesluhujícího mostu přes koridorovou železniční trať a následně na jeho místě postaví nový. Sneseno bude i mostní provizorium nad hradeckou tratí. Kompletní rekonstrukce se dočká i stávající komunikace, souběžná opěrná zeď a původní část podchodu vedoucí na Trojici,“ podotýká Král s tím, že ani cyklisté a chodci nepřijdou zkrátka. Od závodiště až k Lidlu je totiž čeká zbrusu nová cyklostezka a autobusová zastávka „Paramo nadjezd“.

Úplné dokončení stavby je poté plánováno na závěr příštího roku.

 

Iveta Koubková

tiskový úsek