Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Třída Míru je hotova, čeká na své oživení

30.3.2015 | Na třídu Míru se ve středu 1. dubna opět vrátí normální život. Rekonstrukce, která začala před třinácti měsíci, je hotova. Život ulici vdechnou už sami obyvatelé Pardubic. Dnes byla zkolaudována a uvedena do zkušebního provozu poslední část trakčního vedení a rekonstrukce tak definitivně skončila. Konečná cena v tuto chvíli není známa, již dnes je ale jasné, že město oproti původnímu rozpočtu ušetří.

třída Míru noční

„Přesnou částku zatím neznáme, nicméně oproti původní ceně určitě ušetříme několik milionů korun,“ řekla Helena Dvořáčková, náměstkyně primátora, do jejíž gesce spadají městské investice.  

Kolaudace stavby podle ní neodkryla žádné závažné nedostatky. Drobnosti, jako například neodzkoušené hydranty, chybějící dopravní značení a podobně, byly okamžitě odstraněny. V tuto chvíli je třída Míru opět v rukou města a od 1. dubna bude sloužit veřejnost bez jakýchkoli omezení.

 „S výslednou podobou zrekonstruované třídy Míru jsem spokojen, i když co se dopravy, respektive pěší zóny týká, jde o kompromis,“ komentuje ukončenou rekonstrukci primátor Martin Charvát. „Nyní už záleží na obyvatelích a návštěvnících Pardubic, jestli se stane přirozeným centrem města. Jsem přesvědčen, že to tak bude, třída Míru k tomu má všechny předpoklady,“ doplnil primátor Charvát.

Rekonstrukce třídy Míru začala v březnu loňského roku. Během jednoho roku se hlavní pardubická ulice změnila k nepoznání. Novotou voní, obrazně řečeno, nejen její kabát, ale i spodnička. Rekonstrukci totiž zahájila výměna kanalizace, podzemních kabelů i kanalizačních a vodovodních přípojek na třídě Míru a v přilehlé části ulice Sladkovského. Pak teprve přišly na řadu povrchové práce, od výstavby fontánky před multifunkčním domem Magnum, až po pokládku zhruba 17.000 metrů čtverečných světlé žulové dlažby. Léta zanedbávaná ulice se změnila ve skutečnou hlavní třídu, ve veřejný prostor čekající, až jej lidé „zabydlí“ a oživí.

Projekt „Pěší zóna tř. Míru – Sladkovského“ je součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) – Přitažlivé město, jehož prostřednictvím Pardubice získaly evropské dotace na regeneraci svého centra, například parku Na Špici, rekonstrukci Sokolovny a podobně. Podle projektového rozpočtu měla rekonstrukce třídy Míru přijít na 214,5 milionů korun. Výběrové řízení, kterého se zúčastnilo čtrnáct firem, ale tuto cenu snížilo na 120 milionů korun (včetně DPH). Z IPRM z tohoto programu Evropské unie může město získat téměř 85 milionů korun. Zbytek uhradí ze svého rozpočtu.

 

 

Nataša Hradní

tiskový úsek