Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Tajemníci z Černé Hory na zkušené v Pardubicích

1.12.2010 | Pardubice v těchto dnech hostí devítičlennou skupinku návštěvníků z Černé Hory. Tajemníci tamních městských úřadů zde sbírají praktické zkušenosti s fungováním veřejné správy. Pardubice totiž patří tradičně k těm českým městům, která se ochotně dělí se zahraničními partnery o zkušenosti z této oblasti. „Není to tak dávno, co jsme vítali každou radu či pomoc ze strany měst na západ od našich hranic. Jsem ráda, že už jsme v situaci, kdy máme co nabídnout, kdy se jiná města učí od nás,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

p1020481a.jpg

Po projektech pro bulharský Pernik a kosovské město Gjakova se Pardubice podílejí na dalším projektu společnosti Mepco (Mezinárodní poradenské centrum obcí), jehož cílem je předávání dobrých zkušeností z rozvoje veřejné správy v České republice zástupcům municipalit Černé Hory. „Projekt je placen z prostředků Rozvojového programu OSN, město Pardubice přispívá zejména zajištěním odborných školení a seminářů,“ vysvětlil Michal Zitko, který je jedním z lektorů projektu.

 

V Černé Hoře v tomto roce již dvakrát vedl semináře o fungování veřejné správy v Pardubicích. Nyní mají Černohorci možnost konfrontovat informace nabyté během seminářů s praxí.  Během svého pobytu v Pardubicích se seznámili s prací různých odborů magistrátu, ale měli také možnost nahlédnout „pod pokličku“ politického vedení města. Sešli se s primátorkou a jejími náměstky, ale zúčastnili se rovněž jednání samosprávných orgánů. „Jsme velmi rádi, že jsme mohli vidět zasedání zastupitelstva i rady města, protože systém veřejné správy u vás a v Černé Hoře je v některých oblastech odlišný,“ řekl hlavní koordinátor projektu rozvojového programu Vladimir Djurkovic.

 

Zbytek pobytu v ČR stráví Černohorci v Praze. V programu mají vzdělávací semináře na ministerstvu pro místní rozvoj, Svazu města a obcí ČR a návštěvu poslanecké sněmovny. Projekt bude ukončen počátkem příštího roku návrhem řešení pro černohorské samosprávy.

 

Nataša Hradní

oddělení vnějších vztahů