Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Slavnostní otevření dává návod na oživení třídy Míru

10.4.2015 | V Pardubicích dnes byla po roční rekonstrukci slavnostně otevřena třída Míru. Odpoledne plné zábavy pro všechny ukázalo, že ulice nemusí být pouze průchozí komunikací, ale může být veřejným prostorem, srdcem města, místem, kde pulsuje život, kde se lidé rádi scházejí a společně se baví.

otevření třídy Míru

„S výslednou podobou zrekonstruované třídy Míru jsem spokojen, i když co se dopravy, respektive pěší zóny týká, jde o kompromis,“ komentuje ukončenou rekonstrukci primátor Martin Charvát. „Nyní už záleží na obyvatelích a návštěvnících Pardubic, jestli se stane přirozeným centrem města. Jsem přesvědčen, že to tak bude, třída Míru k tomu má všechny předpoklady,“ doplnil primátor Charvát.

Ty, kteří byli v Pardubicích třeba před rokem, nová moderní tvář pardubického centra určitě překvapí. Ulice, která poslední desetiletí fungovala jako dopravní tepna krajského města, rozhodně nebyla místem vyzývajícím k delšímu pobytu. Poměrně frekventovaná trolejbusová doprava se zde přetahovala o prostor s nákladními i osobními vozy zajišťujícími dopravní obsluhu zdejších provozoven a záplatované chodníky nejen že nedávaly příliš prostoru pro zřízení letních předzahrádek, ale ani nelákaly k delšímu zdržení.

 „O nutnosti rekonstrukce třídy Míru se v Pardubicích hovořilo několik desetiletí. Jsem rád, že se ji minulému vedení města podařilo zahájit a tomu současnému úspěšně dotáhnout do konce. Já osobně jsem byl zastáncem toho, aby třída Míru byla čistou pěší zónou, ale domnívám se, že jsme nakonec našli elegantní řešení jak zde MHD zachovat a vyhovět tak podmínkám pro poskytnutí dotací z Evropské unie a zároveň nabídnout veřejnosti k využití příjemný veřejný prostor,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za ekonomiku a dopravu Jiří Rozinek.

Chvíli, kdy se třídu Míru poprvé proměnila v rozesmátou ulici plnou zábavy, předcházel třináctiměsíční maraton stavebních a zemních prací. Modernizace třídy Míru a části ulice Sladkovského nebyla pouze faceliftem, ale skutečně generální opravou. Začínalo se v podzemí výměnou kanalizačních a vodovodních přípojek, podzemních kabelů a podobně. Pak teprve přišly na řadu povrchové práce, od výstavby fontány, či instalace podzemních kontejnerů na tříděný odpad, které jsou v Pardubicích novinkou, přes výsadbu stromů až po pokládku zhruba 17.000 metrů čtverečných žulové dlažby a usazení mobiliáře. Po obou stranách ulice během roku vznikly klidové zóny, na nichž mohou být předzahrádky, v severní části je nově vysázená alej se čtyřmi desítkami stromů, po celé délce bezbariérově řešené hlavní třídy jsou rozmístěny lavičky k posezení a příjemnou atmosféru dodává prostoru i malá fontána.

„Jsem přesvědčen, že dnešní zábavné odpoledne s programem nebude osamocenou vlaštovkou, ale že se třída Míru stane dějištěm mnoha kulturních či sportovních akcí, místem k setkávání,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Ulicí, kterou dříve projíždělo asi deset trolejbusových linek, nyní v celé její délce projíždějí jednou za hodinu dvě linky a to pouze v pracovní dny. Čtyřka, která také patří k méně frekventovaným spojům, projíždí, také jen ve všední dny, pouze částí mezi Masarykovým náměstím a Sladkovského ulicí. Ve dnech volna je tak zmodernizovaná ulice k dispozici chodcům a cyklistům. I v běžném týdnu je zde však mnohem více prostoru a také klidu pro pohyb chodců. Výrazně omezena totiž byla nejen trolejbusová doprava, ale také možnosti pro vjezd vozů zásobování a podobně.

Přes rozsáhlost stavebních prací byla třída Míru průchodná po celou dobu rekonstrukce. Desítky lidí nejrůznějších profesí tak pracovaly prakticky pod neustálým dohledem veřejnosti. „A samozřejmě i města, které bylo investorem. Ale díky důsledné kontrole byla stavba dokončena včas a v odpovídající kvalitě,“ řekla náměstkyně primátora zodpovědná za investice Helena Dvořáčková. Projekt na rekonstrukci třídy Míru a části ulice Sladkovského původně počítal s náklady přes 214 milionů korun, výběrové řízení ale tuto cenu snížilo na 120 milionů korun. „Definitivní vyúčtování ještě není hotové, nicméně již dnes je jasné, že tuto cenu nepřekročíme, že naopak ještě několik milionů ušetříme,“ dodala náměstkyně Dvořáčková.

Projekt rekonstrukce třídy Míru a části přilehlé ulice je součástí Integrovaného plánu rozvoje města „Přitažlivé město“, jehož prostřednictvím Pardubice čerpají dotace z evropských fondů. „Dotaci musíme vyúčtovat do konce června. Odhaduji, že bychom mohli na tuto akci od Evropské unie získat zhruba 80 milionů korun,“ vysvětlil náměstek primátora zodpovědný za dotační politiku Jan Řehounek.

Historie třídy Míru sahá do hluboké historie. V 16. století bývala tato předměstská komunikace součástí „průmyslové“ části Pardubic a začátkem cesty do Kutné Hory a do Prahy, proto se jí říkalo cesta Pražská, nebo Hůrská. Za třicetileté války byla ulice dvakrát rozbořena a roku 1835 téměř zničena požárem. Po tomto požáru zde začaly vznikat nové městské stavby, ulice dostala v roce 1874 název Královská. Na sklonku 19. a počátku 20. století si zde budovaly sídla přední rakousko-uherské banky a Královská ulice se změnila ve výstavní třídu. V místech kde dnes stojí Magnum, stával slavný hotel Veselka, v němž se narodil aviatik Jan Kašpar. Při svých cestách na východ Čech zde spal například císař František Josef I., Tomáš Garrigue Masaryk, František Palacký a další. Třída se postupně stávala obchodní a společenskou tepnou Pardubic. V roce 1945 byla pojmenována třída Maršála Stalina a ještě v témže roce došlo k drobné úpravě názvu - Stalinova třída. Od roku 1962 ji občané znají jako třídu Míru. Na důkladnou rekonstrukci čekala třída Míru zhruba tři desetiletí, až do loňského roku. Autorem architektonického návrhu je architekt Jaromír Walter, firmou, která rekonstrukci zrealizovala je liberecká společnost Syner.

Nataša Hradní
tiskový úsek