Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Školáci se podívají „pod pokličku“

5.4.2013 | Vojta ze ZŠ Resslova byl prvním školákem, který prožil jeden den se zajímavou osobností města. Vybral si generálního ředitele EBA Jana Andrlíka. Na vlastní oči tak mohl vidět, jak funguje pardubické letiště. Další členové Dětského parlamentu stráví svůj den s osobností v nejbližší době.

Vojta

„Jeden den s …“ je akce Dětského parlamentu města Pardubic, kdy žáci dostanou možnost vidět, jak věci fungují i z druhé strany, tak říkajíc pod povrchem. Nápad se zrodil na půdě Dětského parlamentu ze zvídavosti žáků. Pilotní projekt se uskuteční díky pochopení a souhlasu 19 ředitelů významných organizací města či jeho vedení. Půjde o běžný den primátorky města a jejich náměstků, tajemníka magistrátu, ředitele městské policie, akciových společností města, krajské knihovny, Českého rozhlasu Pardubice, divadla i některých vedoucích odborů z radnice. O své zážitky a zkušenosti se pak při závěrečné prezentaci podělí s dalšími dětmi,“ řekla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Ivana Liedermanová. 

Žáci mají za úkol se na setkání vždy dopředu připravit, tedy vyhledat si informace o organizaci, do které půjdou, aby pak mohli lépe poznat, co vše její práce obnáší. Zajímavé pro žáky jsou i jednotlivé profese konkrétních organizací či systém jejich řízení a financování.   

Dětský parlament, v němž zasedají zástupci 16 pardubických základních škol, funguje v Pardubicích od roku 2001. Obměňuje se pravidelně se začátkem školního roku, kdy do něj pardubické ZŠ vysílají své zástupce, žáky druhého stupně. Tento poradní orgán rady města vznikl z potřeb žáků základních škol vyjadřovat se k aktuálním otázkám života v Pardubicích. Žáci - delegáti si sami vybírají témata, kterými se v průběhu roku zabývají. Podobně funguje i Studentský parlament a Rada seniorů.

 

Nataša Hradní
tiskový úsek