Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Rodačka z Pardubic věnovala svatební dar seniorům

20.9.2010 | Pro zatím spíše ojedinělý krok se v souvislosti se vstupem do manželství rozhodla rodačka z Pardubic Gabriela Báňová. Jeden z nejslavnostnějších okamžiků svého života spojila s dobročinností, když se spolu se svým nastávajícím Davidem rozhodla věnovat svatební dar pardubickým seniorům. V pátek 10. září předala paní Peacock Domovu pro seniory u Kostelíčka šek na 180.000 korun.

dscf4898.jpg

Gabriela Peacock žije již 15 let ve Velké Británii. „S manželem tam spolupracujeme s charitami. Ale jsem z Čech a Pardubice jsou moje město a vždycky budou, proto jsem se rozhodla věnovat jim náš svatební dar,“ řekla. Svatební hosty proto požádala, aby peníze, které by investovali do svatebních darů poukázali na předem určené konto. Sešlo se na něm 180.000 korun.

 

 „Proč jsem zvolila právě seniory? Tato generace se nebyla schopna zabezpečit na stáří, žila v komunismu, ti lidé si nenašetřili tolik, aby si dnes mohli zajistit potřebné služby. Zdá se mi, že potřebují pomoc, každý by měl prožít stáří důstojně,“ vysvětlila při předávání svého daru.

 

Domov u Kostelíčka si nevybrala náhodou. Toto pobytové zařízení je jedním z největších v České republice, disponuje celkem 274 lůžky v domově pro seniory, domově se zvláštním režimem, sloužícím lidem s psychiatrickými problémy a v odlehčovací službě.

V příštím roce se jeho kapacita zvýší o dalších 40 lůžek určených pro klienty s Alzheimerovou chorobou. Průměrný věk klientů domova je 82,5 roků. „My si daru paní Peacock velmi vážíme. Nejsou to malé peníze a budou použity v oblasti, kde je jich stále zoufalý nedostatek. Vždyť například jedno polohovací lůžko stojí 60 tisíc korun, s vybavením 75 tisíc korun,“ řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.

 

Nataša Hradní

oddělení vnějších vztahů