Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Revitalizace Tyršových sadů se blíží, záměru musí požehnat zastupitelstvo

18.12.2012 | Snaha města o rekonstrukci Tyršových sadů snad nepřijde v niveč. Zastupitelstvo města Pardubic na své XXII. schůzi schválilo upravený projekt obnovy a uložilo náměstkovi primátorky Františkovi Brendlovi pokračovat v přípravách na revitalizaci největšího pardubického parku. „Současný projekt reflektuje i připomínky odpůrců, proto věřím, že se rekonstrukci v této podobě už povede realizovat,“ uvedl náměstek Brendl.

p4244198.jpg

Revitalizace Tyršových sadů je pro pardubické investiční projekty klíčová. Část peněz z Integrovaného plánu rozvoje města, ze kterého byly nebo mají být financovány projekty typu Sportovní hala Dašická, Skautské centrum Vinice nebo rekonstrukce třídy Míru, musí jít i do revitalizace zeleně. Obnovou Tyršových sadů by byla tato podmínka splněna. „Pokud bychom projekt nerealizovali, nemohli bychom s největší pravděpodobností naplnit integrovaný plán v té podobě a rozsahu, ke kterému jsme se zavázali. Vzniklo by pak vysoké riziko nevyčerpání přidělených finančních prostředků a hrozily by nám sankce, či dokonce vrácení dotace u již realizovaných dílčích projektů,“ varoval náměstek primátorky František Brendl.

Původní projekt vyvolal vlnu negativních reakcí, lidé si stěžovali především na velký zásah do zeleně v Tyršových sadech. Rada města Pardubic ve snaze vyjít vstříc nechala projekt změnit. Zásadní změnou je snížení počtu kácení stromů a vynechání betonových vodních prvků, se kterými původní návrh počítal. Zachován zůstane také březový háj, který měl původně ustoupit kavárně. Zajímavým prvkem budou i stromy „vyrůstající“ ze schodiště.

Finální verdikt, zda Tyršovy sady projdou rozsáhlou rekonstrukcí, má padnout na příští schůzi zastupitelstva, která je naplánována na 22. ledna 2013. Zastupitelé budou schvalovat záměr vypsat výběrové řízení na stavbu nadlimitního rozsahu. „Následně bychom vyhlásili výběrové řízení na firmu, která provede stavební práce,“ dodal Brendl. Výběrové řízení připraví advokátní kancelář, s níž město uzavřelo mandátní smlouvu na organizace výběrových řízení nejen pro Tyršovy sady, ale také pro třídu Míru a rekonstrukci přednádraží.