Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Referendum se uskuteční 13. června

5.4.2013 | Místní referendum o členění Pardubic se uskuteční 13. června. Obyvatelé Pardubic v něm budou rozhodovat o tom, zda má být město dál rozděleno na osm městských obvodů, nebo mají politici hledat model úspornější.

Radnice

„Je třeba si uvědomit, že i když k referendu přijde dostatečný počet lidí, tedy minimálně 35 procent voličů, a ať se občané vysloví jakkoli, zodpovědnost z nás zastupitelů nikdo nesejme,“ upozornila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková zastupitele města, kteří o vyhlášení referenda ve čtvrtek (4. března) rozhodovali.

Většinou 28 hlasů zastupitelé schválili jak vyhlášení referenda a jeho termín, tak otázku, na níž budou obyvatelé Pardubic v červnu odpovídat. Její formulaci „Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubice na městské obvody?“ konzultovalo město s ministerstvem vnitra. „Preferovala jsem konkrétnější formulaci, ale pro tu jsme v politickém spektru nenašli dostatečnou podporu,“ konstatovala primátorka.

Pardubice jsou v současné době rozděleny na osm městských obvodů. O vhodnosti a nákladnosti tohoto uspořádání diskutují politici již několik let, shodu však zatím nenašli. Proto se rozhodli uspořádat referendum a dát tak občanům možnost zapojit se do rozhodování přímo. „Referendum považuji za nejdemokratičtější způsob rozhodování. Není to ale tak, že jeho vyhlášením přehodíme zodpovědnost na voliče. Chceme, aby nám dali signál, jaké město si přejí a na nás politicích bude jejich zadání ke spokojenosti většiny naplnit,“ řekla primátorka Fraňková. Ještě v dubnu vznikne pracovní skupina, v níž budou mít zastoupení všechny politické subjekty zasedající v zastupitelstvu. Jejím úkolem bude rozpracovat možné varianty budoucího uspořádání města a následně také vyhodnotit výsledky místního referenda.

 

Nataša Hradní
tiskový úsek