Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Projekt přednádraží v Pardubicích má zelenou

5.10.2012 | Pardubičtí zastupitelé dali dnes na svém mimořádném zasedání zelenou projektu přednádraží. Svým hlasováním schválili dofinancování celého projektu ve výši 63,3 milionů korun z rozpočtu města, a to v letech 2012 – 2015.

dsc-3816.jpg

Celkové náklady na projekt, který se skládá z dopravních staveb, přeložky trolejové trakce a výkupu pozemků, jsou 211,5 milionu korun. Město Pardubice při realizaci využije nejen dotaci 90 milionů korun ze švýcarských fondů, ale také v minulých dnech schválenou dotaci 36 milionů korun. Tu získal Dopravní podnik města Pardubic z regionálního operačního programu. Částka je vyčleněna na přeložku trakčního vedení. Dvanácti miliony korun přispěje Pardubický kraj. Ten se ale původně měl na nepokrytých nákladech ze švýcarské dotace podílet rovnoměrně.

V souvislosti s přestavbou pardubického přednádraží na multimodální uzel by se konečně mohli obyvatelé Dukly dočkat mimoúrovňové cesty k nádraží. Zafinancování lávky nebo podchodu bylo přislíbeno ministrem dopravy Pavlem Dobešem za předpokladu, že bude zrealizována přestavba přednádraží. „Výstavba této spojnice je považována za logické završení celého projektu. Ve hře je vedle lávky i podchod pod kolejištěm. Zkratka mezi nádražím a Duklou by měla být vybudována z prostředků Správy železniční dopravní cesty,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Náklady jsou odhadovány na 55 milionů korun.

V roce 2014 by tedy Pardubice měly mít již nový vstup do města. Před nádražím vznikne nový terminál veřejné dopravy, který budou vedle městské hromadné dopravy využívat i autobusy meziměstské. Doprava od centra města a rychlodráhy do Polabin by se naopak měla této lokalitě vyhnout a směřovat po nové komunikaci za lihovarem. Projekt počítá v okolí nádraží i se zelenými plochami, vodními prvky, ale také s velkým parkovištěm.

Přehled celkových nákladů:

 

Projekt

Náklady v mil. Kč

Multimodální uzel veřejné dopravy v Pardubicích

135,2

Modernizace trakčního vedení pro MHD v Pardubicích

54,3

Vyvolané investice

 

Přivedení inženýrských sítí k novinovému stánku

0,3

Nákup pozemků

3,0

Pronájem pozemků

3,7

Komunikace Trojice

10,0

Informační systém (provozovatel)

5,0

Celkem

211,5

 Struktura financování (v mil. Kč. včetně DPH):

 

 

Celkové náklady

Dotace

DPMP

Zbývá dofinancovat

Projekt Multimodální uzel veř. dopr.

135,2

89,2

-

46,0 **

Projekt Modernizace trakčního ved.

54,3

36,1 *

6,4 *

3,2

Vyvolané investice

22,0

-

-

22,0

Celkem

211,5

 

 

71,2

* dotace je uváděna bez DPH (DPH jde na vrub žadatele)

** z této částky je vyčleněno cca 7,9 mil. Kč z rozpočtu Pardubického kraje

Zbývá dofinancovat z městského rozpočtu 63,3 mil. Kč.

Vendula Fižová
tisková mluvčí