Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Prodej pardubických bytů se kvůli pravidlům nezpozdí

19.9.2008 | Město Pardubice připravuje další etapu prodeje městských bytů. Zastupitelé již schválili zásady prodeje a v září měli jednat o pravidlech podle nichž se budou byty prodávat.

Proč nejsou pravidla na programu zářijového zastupitelstva jsme se zeptali náměstka primátora Michala Koláčka:
Posunutí termínu projednání těchto pravidel má minimálně dva hlavní důvody. Prvním z nich je to, že jednáme s bankami, které poskytují hypotéky. Usilujeme o to, aby připravily pro tuto vlnu privatizace speciální nabídky. Chceme, aby pravidla privatizace korespondovala s některými podmínkami bank a získání hypoték tak bylo snadnější. Zkrátka usilujeme o to, aby případné poskytnutí hypoték bylo pro příjemce co možná nejjednodušší a nejlevnější.
 
A druhý důvod?
Druhým důvodem, proč jsme se rozhodli projednání pravidel odložit, jsou blížící se krajské volby. Je jasně vidět, že některé strany toto téma využívají v předvolební kampani. Chceme, aby debata nad pravidly privatizace proběhla v konstruktivním duchu. Nechceme aby se z prodeje bytů stalo téma populistické volební kampaně. Na to je prodej bytů příliš vážný a zodpovědný krok.
 
Kdy tedy přijdou pravidla na pořad jednání?
Pravidla budou na programu jednání příštího městského zastupitelstva, které je naplánované na 4. listopadu. Témuž zastupitelstvu bude, tak jak jsme si původně stanovili, předložen ke schválení také seznam domů určených k prodeji.
 
Odklad schválení pravidel privatizace tedy neznamená odklad prodeje bytů? Lidé počítají s tím, že byty získají ještě letos, nebo počátkem příštího roku.
Posun termínu pro projednání a přijetí pravidel určitě neznamená oddálení samotného prodeje.  Dál počítáme s tím, že první byty se budou prodávat v prvním čtvrtletí příštího roku.
 
Termín k odevzdání formulářů mapujících zájem lidí o koupi bytů ještě nevypršel. Dá se již dnes říci, jaký je zájem, zda se prodá oněch zamýšlených 1000 bytových jednotek?
Máme přesnou evidenci podaných žádostí a už dnes, téměř měsíc před vypršením termínu pro odevzdání formulářů(10. října 2008), je žádostí mnohem více než 1000. Ve většině případů má zájem o koupi bytů v jednom domě více než 50 procent nájemníků. Sestavit seznam domů, v nichž budou byty na prodej, určitě nebude problém.
 
O jakou formu prodeje mají lidé největší zájem, o koupi samostatných bytů, nebo celých domů?
Prozatím jsme nezaregistrovali žádnou žádost o prodej celého domu. Všechny žádosti jsou o prodej samostatných bytů. Ale jsou domy, kde má zájem koupit byt 100 procent nájemníků.
 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů