Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Při Pernštejnském roce se budou sbírat zubříci

29.5.2012 | Pardubice letos žijí ve znamení Pernštejnského roku. Ten odstartoval slavnostním zahájením už na začátku ledna a v průběhu následujících měsíců se připomínal dalšími akcemi.

Vydaný byl například kalendář „Pardubice a Pernštejnové 2012“, který si v březnu odnesl zvláštní cenu v soutěži Kalendář roku za příkladnou propagaci a podporu pamětihodností města, sběratelé oceňují pamětní mince s erbem Pernštejnů na líci a Kunětickou horou na rubu, otevřena byla expozice Zubra na Zelené bráně a město Pardubice také už slavnostně zdobí „pernštejnské šály“, které nesou logo tohoto projektu.

A vybírat bude v červnu z opravdu řady akcí. Těmi největšími bude první červnový pátek Pernštýnká noc, 8. června vypukne Muzejní noc na pardubickém zámku, která bude o den později pokračovat na Kunětické hoře. Dále to bude vernisáž velké výstavy k Pernštejnům na pardubickém zámku a nejatraktivnější budou Oslavy výročí 500 let od předání městského zřízení Vilémem z Pernštejna městu Pardubice. „V těchto týdnech se intenzivně pracuje na unikátní kopii městského zřízení, což je jeden z nejdůležitějších dokumentů historie města. Rádi bychom ho při tomto výročí návštěvníkům představili,“ vysvětluje ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková.

Divákům si i nadále bude zjevovat postava Viléma z Pernštejna, která v podání známého herce Pavla Novotného, opět oživí několik letních akcí. 

Už v červnu ale začne velká pardubická pernštejnská soutěž o zajímavé ceny. Do takzvaného Pernštejnského pasu bude moct každý sbírat hlavičky zubříků. Pernštejnské pasy budou k vyzvednutí na Zelené bráně, Mázhausu, Domu U Jonáše, Galerii města Pardubic, Východočeské galerii, Východočeském muzeu, Kunětické hoře, Perníkové chaloupce a informačním centru Pardubice Region Tourism. „Je dobře, když je taková celoroční akce propojená se soutěží. Každý může ihned získat něco zajímavého a další cenu třeba i při závěrečném slosování,“ říká Lucie Břízová z pardubického magistrátu.

Výčet akcí dokládá, že se Pardubice staly pomyslným centrem celorepublikového projektu, který má za úkol propagovat význam jednotlivých šlechtických rodů v české historii. A není se co divit, vždyť tento mocný rod měl nejblíže právě k Pardubicku. „To, že Pernštejnové patří k Pardubicím, je neoddiskutovatelné. Chceme proto všem připomenout, co tady Pernštejnové zanechali. Věříme, že takovýto projekt přispěje ke zlepšení cestovního ruchu v našem městě,“ říká náměstek primátorky František Brendl.

Více informací o jednotlivých akcích získáte na www.pernstejnskyrok.cz

 Program nejbližších akcí v rámci Pernštejnského roku:
1. června         Co vy na to, pane Viléme? aneb Dětský pernštýnský jarmark – ZŠ Závodu míru
1. června         Pernštýnská noc – Perštýnské náměstí, Příhrádek, zámek Pardubice
2. června         Dětský super den – Dostihové závodiště
8. - 9. června   Muzejní noc - Pernštejnská noc na pardubickém zámku – zámek Pardubice, Kunětická hora
8. června         slavnostní vyhlášení   IX. Ročník znalostní soutěže žáků ZŠ Pardubického kraje - Pernštejnové a jejich svět – zámek Pardubice
14. června - 31. října   výstava Pardubice v době pánů z Pernštejna 1491 – 1560 – zámek Pardubice
14. června - 8. července Operní festival Smetanova Litomyšl  
18. června       Slavnostní mše v kostele sv. Bartoloměje
8. července      Sokolnictví na Kunětické hoře
21. července    Oslavy výročí 500 let městského zřízení města Pardubice – Pernštýnské náměstí, Příhrádek, zámek Pardubice
21. července    Putování po stopách Pernštejnů - Pardubice
22. července    Král na hradě – Kunětická hora
16. - 19. srpna Pernštýnská Fortuna – zámek Pardubice


Miroslav Janovský
tiskový úsek